FOTO: infobijeljina.com

Radovi Milice Mrkonjić i Nevenke Marković uvršteni su u stalnu postavku Muzeja jezika i pisma u Tršiću, Republici Srbiji. Mlade Bijeljinke, studentkinje četvrte godine Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, odsjek Srpski jezik i književnost, promovišu na najbolji način svoje znanje ali i Semberiju iz koje dolaze.

Radovi su nastali kao projekat u Školi istorije jezika u Naučno-obrazovnom kulturnom centru "Vuk Karadžić" u Tršiću kod Loznice, koja se održava od 2020. godine i okuplja studente iz Srbije, BiH i Crne Gore koji gaje ljubav prema istoriji svog jezika.

Inicijativu da se škola otvori pokrenuli su Univerziteti u Novom Sadu i Beogradu sa Maticom srpskom. Seminari traju sedam dana, a studenti imaju priliku da čuju različite teme iz oblasti dijahronije od stručnjaka sa višedecenijskim iskustvom. Prilikom posjete Vukovoj kući, vodiči i etnolozi su studentima objašnjavali kako se zovu pojedini dijelovi kuće i kućišta te u dogovoru sa profesorima studentima dali zadatak da za svaki od tih dijelova pronađu rječničke odrednice, etimologiju, ali i bliskoznačnice u drugim narječjima i dijalektima.

Milica je kao temu dobila riječ "Naćve", a Nevenka "Kuća". Njihovi radovi su predstavljeni u septembru, na Vukovom saboru.

- Vukov sabor je kulturna manifestacija posvećena stvaralaštvu Vuka Stefanovića Karadžića. Manifestacija postoji od 1933, kada je svečano obnovljena Vukova kuća. Zanimljivo je da su naslovi na panoima urađeni fontom "Vuk", po uzoru na stvarni Vukov rukopis - pojašnjava Milica. 

Njena tema "Naćve" obradila je ovaj kućanski predmet koji je vijekovima srpski narod koristio za miješenje hljeba.

- Naćve se mogu vidjeti u muzejima, ali i domaćinstvima u kojima žive stariji ljudi. Moramo biti ponosni i čuvati od zaborava sve ono što nas veže za našu istoriju, a to su upravo jezik, pismo, odjevni i upotrebni predmeti – kaže Milica za portal InfoBijeljina.

Mada je Nevenkina tema bila "Kuća" istraživanje je bilo zahtijevno i studiozno.

- Kuća je kroz vijekove, a i danas mjesto gdje se okuplja porodica, a koja je oduvijek značila skrovište ili njegovalište - pojašnjava Nevenka.

Organizatori očekuju da će ova izložba biti predstavljena u narednom periodu širom Srbije i Republike Srpske, te se i Milica i Nevenka nadaju da će i njihovi sugrađani imati priliku da se upoznaju sa njihovim radovima. Na ovaj način teži se očuvanju kulturne baštine srpskog jezika, naroda i tradicije, koja obiluje bogatstvom sadržaja i izvora. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )