FOTO: infobijeljina.com

Da li ste znali da oldtajmer vozila u BiH dobijaju posebne registarske oznake koje počinju slovima OT? Znate li da, pri uvozu ovih četvorotočkaša, ne trebate raditi, a time ni plaćati homologaciju? To su tek neke od zanimljivosti o ovim automobilima, koje nam je otkrio sugrađanin Stefan Močević.

Močević, bijeljinski advokat i vlasnik oldtajmera, za InfoBijeljinu je odgovorio na brojna zanimljiva pitanja - od toga kako registrovati ove četvorotočkaše, do toga kako se oni carine.

Počnimo redom. Šta je, zapravo, oldtajmer? Da bi se jedno vozilo smatralo oldtajmerom, mora ispunjavati uslove iz Pravilnika o postupku i načinu registracije oldtajmer vozila u BiH.

"Radi se o tome da vozilo mora biti proizvedeno prije 30 i više godina, da se ne koristi u svakodnevnom saobraćaju, da je očuvano ili ponovo sastavljeno u izvornom obliku i da je klasifikovano kao oldtajmer. Vozilo, bilo automobil, kamion ili motocikl, mora biti u zadovoljavajućem stanju radi njegovanja istorijskog naslijeđa i tehničke kulture. Nije neophodno da vozilo bude restaurirano, ali neće ispuniti uslove ukoliko je u dotrajalom i zapuštenom stanju i ukoliko su izvršene modifikacije kojima značajnije odstupa od fabričkih specifikacija", kaže Močević.

Da bi vlasnik mogao registrovati svoj oldtajmer mora prvo postati član jednog od odltajmer klubova u BiH. Za naše područje, priča nam Močević, to je Oldtimer klub Bijeljina, jedina organizacija u ovom dijelu BiH ovlaštena za prijem članova, kategorizaciju vozila i izdavanje idenfitikacionih karti vozila. 

"Predstavnici Kluba pregledaju vozilo, fotografišu ga i na osnovu tehničkih podataka koje propisuje fabrika utvrđuju da li je vozilo u stanju koje zadovoljava, vrše kategorizaciju vozila i bodovanje, što zavisi od stanja vozila, i izdaju identifikacionu kartu vozila. Uz to, stanica tehničkog pregleda izdaje uvjerenje o identifikaciji vozila. Sa tim dokumentima, pristupa se tehničkom pregledu i sprovodi postupak registracije", ističe Močević za InfoBijeljinu. 

Kako pojašnjava, informacioni sistem stanica tehničkog pregleda započinje pregled označavajući vozilo kao oldtajmer i tada ono ulazi u bazu vozila na način da se kategoriše kao oldtajmer i nikad više neće moći biti registrovano kao automobil za svakodnevnu upotrebu. 

Nakon obavljenog tehničkog pregleda, zaključenja ugovora o osiguranju i plaćanja svih potrebnih obaveza, predmet preuzima MUP - Odjeljenje za registraciju vozila. 

"Obzirom da smo tek na početku i da je u Bijeljini moj automobil bio prvi, došlo je do poteškoća budući da nadležne službenike niko nije edukovao o načinu prijema predmeta i evidentiranju vozila u sistem", ističe Močević.

Prema njegovim riječima, pravilnikom o registraciji motornih vozila (Službeni glasnik BiH 53/22) predviđen je obrazac 1B koji službenik MUP-a mora dati vlasniku da ga popuni. Na osnovu tog obrasca, ističe naš sagovornik, naručuju se registarske tablice za automobil. 

Procedura je, dodaje, vrlo jednostavna, ali još uvijek se ne sprovodi na ispravan način, obzirom da su službenici morali biti edukovani o ovoj proceduri koja odstupa od uobičajene.

 

"Problem nastaje u tome što ne izdaju obrazac 1B prilikom dolaska vlasnika na šalter, nego putem pisarnice prime zahtjev i obrade ga naknadno, u mom slučaju sedam dana kasnije, i naruče tablice. Za moj auto su tablice naručene sedam dana kasnije i to nakon moje posjete MUP-u radi informisanja u kojoj fazi je moj predmet", navodi Močević.  

Taj postupak je, pojašnjava on, upravni postupak, a zakonski rok za rješavanje je 30 dana.

"Tako da mi čekamo rješavanje i ne možemo voziti automobile iako smo platili tehnički pregled, polisu, putarine i sve druge obaveze, a za sada, sve dok se ne počne primjenjivati pravilnik onako kako treba, nama propada više od mjesec dana uplaćenih obaveza", ističe Močević.

Možda ste primijetili - oldtajmeri nemaju iste registarske oznake kao druga vozila. U čemu je "tajna"? Oldtajmer vozila, priča nam Močević, dobijaju posebne registarske oznake koje počinju slovima OT i sadrže još šest brojeva. Prva tri broja, pojašnjava on, predstavljaju godinu proizvodnje automobila, a preostala tri su nasumična. 

"Na primjer, OT-989765, znači da se radi o oldtajmeru proizvedenom 1989. godine. Pošto se radi o personalizovanim tablicama koje se izdaju za svako pojedino vozilo i početni brojevi zavise od godine proizvodnje, tablice se posebno naručuju za svaki automobil, a nadležni MUP ne može imati gotove registarske tablice. Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, čije sjedište je u Banjaluci, izrađuje tablice nakon prijema zahtjeva iz MUP-a", kaže Močević.

Polisa osiguranja, dodaje naš sagovornik, može se uzeti na šest ili 12 mjeseci, zavisno od želje vlasnika. Automobil dobija trajnu registraciju, ne dobija stiker naljepnicu, a na godišnjem nivou obnavlja se članarina u Klubu, tehnički pregled i polisa osiguranja. 

"Uz uslove koje propisuje Pravilnik, da bi se vozilo smatralo oldtajmerom, on kao i svaki drugi automobil mora proći tehnički pregled. Dakle, automobil mora biti u potpunosti ispravan za učestvovanje u saobraćaju kao i svi drugi automobili", ističe Močević. 

Na pitanje da li se oldtajmeri mogu registrovati za svakodnevnu vožnju ili su ograničeni na određene manifestacije i događaje, on ističe da još uvijek ne postoje definisana ograničenja u ovom pogledu i o tome će biti donesena posebna podzakonska akta.  

"Međutim, svi vlasnici ovih automobila imaju automobile koje svakodnevno koriste jer svi svoje oldtajmere sređuju i dovode u stanje što bliže fabričkom. Svi dijelovi su skupi i teško je do njih doći, tako da je nemoguće vidjeti nekoga ko svakodnevno vozi svog oldtajmera, naročito u toku zime ili po kiši, kada voda, blato i so dovode do korodiranja", kazuje Močević.

Dodaje da postoji mogućnost da će ograničenja biti uvedena u vidu određenog broja dana u toku godine za vožnju, npr. 150 dana, što bi u suštini predstavljalo period proljeće - rana jesen, kada se ovi automobili i voze, kada je lijepo vrijeme i kada su aktuelni autoskupovi, sajmovi i slično.

 

A ako ste i vi "zagrijani" za kupovinu, ili možda uvoz oldtajmera, sigurno se pitate koliko biste platili carinu. Imamo odgovor i na to pitanje.

"Bez obzira na cijenu koja stoji u kupoprodajnom ugovoru, carinski organ u postupku uvoza i carinjenja utvrđuje vrijednost automobila kada je bio nov i od toga zavise carinski troškovi. Na primjer, za Volkswagen Corrado ukupni troškovi su oko 2.500 KM, za moj automobil Renault 4 iznose oko 950 KM, Mercedes W124 mogu dostići i više od 2.500 KM, kao i za američke automobile", pojašnjava sagovornik InfoBijeljine. 

Olakšica se, kako dodaje naš sagovornik, ogleda u izuzimanju od sprovođenja postupka homologacije jer oldtajmer vozila ne ispunjavaju ekološke normative koje automobili za redovnu upotrebu moraju ispuniti da bi mogli biti uvezeni i registrovani, a rješenje o izuzimanju iz ovog postupka donosi Ministarstvo komunikacija i transporta BiH. 

Želite i vi imati oldtajmer i saznati još više informacija o ovoj temi? Idealna prilika za to je da posjetite jedinstven događaj u Bijeljini, koji će biti održan u subotu, 12. aprila, a više o tome možete pročitati OVDJE.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )