Budućnost svake zemlje su mladi, a Semberija je ponosna na one koji se nakon završenih studija usavršavaju širom svijeta, ali ne planiraju da napuste zavičaj.
Dvadesetpetogodišnji Nikola Stevanović iz Bijeljine pohađa master studije na Univerzitetu IHE Delft u istoimenom gradu u Holandiji. Nakon što je završio Matematičku gimnaziju u Beogradu, diplomirao je na Građevinskom fakultetu, smjer hidrotehnika. Budući da mu je otac Zdravko takođe diplomirani inženjer građevine, ta oblast, je kaže u šali, porodična, te nije imao dileme prilikom izbora životnog poziva.
Đaku generacije, sa prosjekom 9.93 marljivo učenje i predan rad, omogućili su da se usavršava i stekne dragocjena iskustva. Opredijelio se za oblast “Upravljanje rizicima od poplava”.
- Mi smo se u Semberiji, 2010. i 2014. godine, suočili sa poplavama i vidjeli šta vodena stihija može da učini za vrlo kratko vrijeme. Elementarna nepogoda ne predstavlja veliki rizik ukoliko su poplavljeni poljoprivredno zemljište, usjevi. Rizik je ogroman za naselja, te se vodimo tim, socijalnim aspektom, pogotovo što se novčanim ili drugim jedinicama ne mogu vrednovati ljudski životi, kulturna naslijeđa i uopšte dugoročne posljedice. Zadatak nam je da dođemo do optimalnih mjera koje smanjuju taj rizik – priča ovaj mladi čovjek.
Zahvaljujući UNESKO-voj i stipendiji Evropske komisije, uspio je da postane dio dvogodišnjeg master programa u Holandiji, koji uključuje i boravak u Drezdenu u Njemačkoj, na Floridi u Americi i univerzitetitima u Barseloni i Ljubljani.
- Master tezu radim u Holandiji. Oko 30 odsto teritorije ove zemlje je ispod nivoa mora, a procjenjuje se da će taj procenat biti i 50 odsto do kraja ovog vijeka. Njihov život je baziran na uspješnoj odbrani od poplava. Oni posjeduju visok nivo svjesnosti odnosno šta može da se dogodi i sa kakvim posljedicama ukoliko se rizicima ne upravlja dobro. Ova zemlja je u oblasti upravljanja vodnim resursima, mogu slobodno reći, najviše postigla. Trend u svijetu je da se se sve više odmiče od nasipa i zidova, a teži se prirodno inspirisanim rješenjima – priča Nikola za portal InfoBijeljina.
Nikola se tokom ovog usavršavanja druži sa 25 vršnjaka iz Evrope i cijelog svijeta. Ponosan je što su ga kolege iz Amerike, Nepala i Vijetnama posjetile i što je uspio da im pokaže prirodne ljepote i vodno bogatstvo kojim raspolažemo.
- Prilika da upoznajete različite običaje, tradiciju, kulturu je neprocjenjivo bogatstvo. I pored brojnih različitosti dijelimo ista interesovanja, a činjenica je da naši vršnjaci u svijetu imaju bolje uslove za rad i perspektivu. Naravno i znanje koje stičemo u struci, mogućnost da učite od najvećih autoriteta u ovoj oblasti, su dragocjeni – naglašava Nikola.
Podrška najbližih mu je “vjetar u leđa” te već kuje planove za nastavak školovanja.
Dok veliki broj mladih mašta o odlasku van granica BiH, Nikola namjerava da gradi i stvara bolju budućnost mladih u Republici Srpskoj i stečeno znanje i iskustvo u svijetu primjenjuje u rodnoj Semberiji. Gradu Bijeljina poklonio je i svoj diplomski rad na temu “Priključenje naselja Janja na gradski kanalizacioni sistem Grada Bijeljine”.
Krajem marta u Bijeljini, pod pokroviteljstvom Minsitarstva poljoprivrivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, organizuje panel diskusiju na temu “U harmoniji sa prirodom - promjena pristupa upravljanjima rizicima od poplava”, kojoj će prisustvovati eminentni stručnjaci iz cijelog svijeta.