Mjerenje kvaliteta vazduha u Bijeljini pokazuje da je zagađenost ove sezone grijanja manja nego prošle zime, izjavila je Srni stručni saradnik za zaštitu životne sredine u Gradskoj upravi Bijeljine Suada Popović.
Ona kaže da je od početka sezone grijanja 15. oktobra samo jedan dan, 18. novembra, prekoračena granična vrijednost prisustva lebdećih suspendovanih čestica koja je bila uvećana sa dozvoljenih 50 na 76 mikrograma po metru kubnom, i to u zoni centra grada.
Popovićeva navodi da se ovo odstupanje od graničnih vrijednosti dogodilo u danu sa izuzetno visokim vazdušnim pritiskom.
Za razliku od prošle sezone grijanja, kaže Popovićeva, ove godine u Bijeljini nije zabilježeno povećanje koncentracije sumpordioksida iznad graničnih vrijednosti.
"Dnevna granična vrijednost sumpordioksida iznosi 125 mikrograma po metru kubnom, na mjernim stanicama kod Gradske toplane i u centru grada njegova se koncentracija kreće ispod 100 mikrograma po metru kubnom, dok je na lokaciji kod `Žitoprometa` ta koncentracija još manja i ne prelazi 80 mikrograma po metru kubnom", kaže ona.
Prema riječima Popovićeve, najveće zagađenje je između 6.00 i 8.00 časova i od 16.00 do 20.00 časova kada se najviše i grije, a najveći zagađivači su kotlovnice u gradu koje koriste ugalj kao energent.
Ona podsjeća da u Bijeljini nema velikih industrijskih zagađivača, a mala i srednja preduzeća obavezna su da u svom poslovanju zadovolje uslove iz ekološke dozvole o mjerama zaštite vazduha i vode, što kontrolišu dva inspektora u gradu.
Popovićeva podsjeća da su ove zime na sistem gradskog grijanja priključeni objekti Gradske uprave i Biblioteke, a u planu je proširenje toplovodne mreže koja će omogućiti i priključivanje zgrada Suda, Poreske uprave i Centra za kulturu u gradskom jezgru.
Time se, ističe ona, gase mnoge kotlovnice koje koriste ugalj kao energent, što je najveći izvor zagađenja tokom zimske sezone.
Mjerenje kvaliteta vazduha u Bijeljini vrši banjalučki Institut za zaštitu i ekologiju na tri automatske mjerne stanice koje su postavljene u centru grada, kod Gradske toplane i u krugu laboratorije "Žitoprometa".
Podaci o kvalitetu vazduha se svakodnevno objavljuju na zvaničnoj internet stranici Gradske uprave Bijeljina.