Tužilaštvo BiH ne vodi istragu protiv firme “Lily Mas” iz Holandije čiji kamioni sa robom vrednom 40.000 evra već dva meseca stoje na carini u Bijeljini, potvrđeno je juče “EuroBlicu”.
Nakon ove potvrde nejasno je zašto su i dalje blokirani kamioni sa robom na Carinskoj ispostavi u Bijeljini.
U dokumentu koji je u posedu “EuroBlica” navodi se da u Tužilaštvu BiH, koje je inače nadležno za vođenje krivičnih postupaka kada je u pitanju carina, ne postoji predmet protiv pravnog lica “Lily Mas”.
Nakon stava Tužilaštva BiH uvoznici su najavili tužbu protiv BiH zbog pričinjene štete koja je već premašila iznos od 30.000 maraka, čime je ujedno potvrđeno ranije pisanje “EuroBlica”.
Celokupan iznos tužbe platiće građani BiH iz svojih džepova.
Advokat Predrag Herbez ističe da je najtragičnije u ovom slučaju to da službenici UIO BiH neće ni snositi odgovornost za svoje greške.
- Kao i u mnogim slučajevima do sada, pa tako najverovatnije i u ovom, službenici UIO neće snositi odgovornost, već će njihove greške plaćati građani BiH iz svog džepa - zaključio je Herbez.
Naime, matematika kada je u pitanju vrednost tužbe je jasna, jer se za jedan dan “ležanja” kamiona na carini plaća 250 evra. Kako se ovde radi o dva kamiona i više od 60 dana blokade na carini, ukupan iznos je već prešao 15.000 evra, odnosno 30.000 maraka.
Podsetimo, suština čitavog slučaja jeste da je neko u ime propale firme “Bosna Bagat” d.o.o. Tuzla u februaru ove godine falsifikovao dokumentaciju i naručio tehničku robu vrednu 40.000 evra iz Holandije.
Roba je po dogovoru između uvoznika i firme iz BiH trebala biti plaćena nakon ulaska u BiH, a kako to nije učinjeno uvoznici su odmah zatražili povrat robe u inostranstvo.
Kontrolom je utvrđeno da firma koja je naručila robu u BiH, “Bosna Bagat” iz Tuzle, više ne postoji, a iz Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH odmah su skrenuli pažnju da postoji sumnja u zloupotrebu dokumentacije propale firme iz BiH.
Ko je zloupotrebio dokumentaciju firme iz BiH i naručio tehničku robu vrednu 40.000 evra verovatno nikada neće biti utvrđeno, dok bi za višemesečno zadržavanje kamiona ceh mogli platiti građani BiH.
Za banjalučkog advokata Predraga Herbeza, zastupnika holandske firme i prevoznika, nema sumnje da se u konkretnom slučaju radi o kršenju Zakona o carinskoj politici BiH.
- Neko je očigledno falsifikovao dokumentaciju i u ime danas nepostojeće firme naručio robu u Holandiji vrednu 40.000 evra. Kada su uvoznici prevaru otkrili, jer roba koja je bila uredno prijavljena na carini nije plaćena kako je to bilo unapred dogovoreno, sada se pravi problem da se ta ista roba, koja je prošla sve kontrole, vrati nazad - istakao je advokat Herbez.
Tužba protiv UIO BiH
Banjalučki advokat Predrag Herbez juče je potvrdio da će tužba biti usmerena protiv visokorangiranih službenika UIO BiH odnosno šefa carine u Bijeljini Nedžada Šečića, koji je, kako ističe banjalučki advokat, zadržao kamione bez jasnog objašnjenja, o čemu svedoči i dokument koji je “EuroBlic” još ranije objavio.
Šečić je odbio da komentariše zaplenu
Iz UIO BiH su potvrdili da su kamioni sa robom zadržani, te da je postupak u toku, a da će detaljnije informacije biti po okončanju postupka.