FOTO: InfoBijeljina

Ove godine alarm za traženje maloljetnog lica u Bijeljini se oglasio jednom, prošle godine prijavljen je nestanak četiri lica. Svi oni pronađeni su živi i zdravi. Upravo je to rezultata sprovođenja akcija bijeljinske policije i rada kako sa roditeljima, učiteljima tako i sa djecom.

Samo preventivno djelovanje daje dobre rezultate i smanjuje mogućnost da se ovakve stvari dogode, kažu i bijeljinskoj policiji.

Povodom Međunarodnog dana nestale djece predavanje na ovu temu je održano u OŠ „Sveti Sava“.

"Ove godine odlučili smo organizovati predavanje drugim razredima osnovnih škola u cilju njihove edukacije, kako da se ponašaju, odnosno da ne stupaju u kontakt sa nepoznatim licima, da ne sjede u vozlo s nepoznatim licima, da ne primaju nikakve poklone od nepoznatih lica i sl. Kroz igru i na zanimljiv način želimo da ih upoznamo sa nekim osnovnim principima njihovog bezbjednog kretanje od škole do kuće, od kuće do škole, kao i ako se desi neki problem, kome trebaju da se obrate? Prvo roditeljima, pa onda dalje policijskim službenicima i slično", kaže Tanja Kovačević, portparol PU Bijeljina.

I u školama se pridaje veli značaj bezbjednosti djece.



U OŠ „Sveti Sava“ u kojoj je djeci drugog razreda organizovano predavanje na ovu temu, kažu da je bezbjednost na prvom mjestu i da se time bave ne samo učitelji na svojim časovima, nego i psiholozi i pedagozi redovnim posjetama časovima odjeljenske zajednice.

"Naravno da je bitno za učenike od prvog do trećeg razreda. Mi u školi organizujemo na času VROZA da razgovaramo zaista o putu od kuće do škole. Djeca dolaze u pratnji roditelja, učitelji na pragu škole dočekuju djecu i tako ispraćaju. Svaki dan, znači, ukoliko roditelj dolazi po djecu, dovede ga i odvede. A imamo djecu koja idu u produženi boravak, takođe vaspitači ih dovode i odvode u škole. S druge strane, mi brinemo o bezbjednosti djece, takođee razgovaramo na času VROZA. Pedagog, psiholog čisto odlaze na časove, kao i učitelji sami na svojim časovima", kaže Biljana Mitrović, pedagog u OŠ “Sveti Sava“.

Kažu da do sada nisu imali specifičnih situacija niti pokušaja dolaska drugih lica po djecu.

"Nismo imali priliku da dođe nepoznata osoba po dijete u školu. Obično, ukoliko ne može neko od roditelja, roditelji pozovu učitelje i kažu ko će doći po dijete. A kroz razgovore sa djecom sugerešemo im da ništa ne uzimaju od nepoznatih osoba, da vode računa s kim razgovaraju, kako ispred škole, tako u parku, gradu, bilo gdje, i da o svemu obavijecte svoje roditelje. Takođe, oni su još uvijek mali, ali za ove starije, društvene mreže su već uzele maha, tako da i sa njima vrlo često kroz radionce govorimo o nepoznatim osobama, o javljanju nepoznatih osoba, na koji način da oni prijave da razgovaraju sa roditeljima, zatim nama u školi i da se na adekvatan način to prijavi sve", kaže Mitrovićeva.

MUP RS od kraja 2018. godine je član Međunarodne organizacije Amber Alert Europe, te u skladu sa tim kontinuirano rade i na obukama svojih pripadnika kako bi unaprijedili i učiniti što profesionalnijim i efikasnijim postupanjem policije u slučaju nestanka djeteta, kao i na edukaciji naših građana. 

MUP Republike Srpske krajem 2024. godine pustio je u funkciju sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica, PRONAĐI ME, putem kojih se javnost obavještava o nestanku djeteta, putem SMS-a, poruka telefonskog operatera, vanrenim objevama u programima radio i TV kućama, na TV panelima na autoputevima i na aerodromu Banja Luka.

Jasno su propisani uslovi na koji način i kada se ovaj sistem aktivira, a to je kad se sumnja da je dijete žrtva krivičnog djela i kad postoji opasnost po njegovo zdravlje, na primjer dijete je epileptičar, dijete ima neku nezilječivu bolest za koju im treba hitna terapija.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 2 )