Psi lutalice na ulicama grada Bijeljina, ali i prigradskim naseljima zadaju velike probleme građanima, uprkos nastojanjima nadležnih službi da ih udome.
Tako je juče u bijeljinskom naselju Patkovača zabilježen napad psa lutalice koji je izujedao muža i ženu na ulici.
„Šetali smo kad je suprugu ujeo za nogu iz čista mira. Prišao sam joj pomoći, kako bih otjerao psa, ali je u tom trenutku počeo i mene da ujeda. Kada smo otjerali psa, odmah smo otišli doktoru koji je konstatovao ujede, te sanirao povrijeđeno mjesto“ , ispričao je za InfoBijeljina Vaso Spasojević.
Spasojević dodaje da i sam ima pse, te da mu je žao kad ih vidi gladne, prljave, kako o njima niko ne vodi računa.
„Nisu oni krivi, krivi su nesavesni vlasnici koji se tako odnose prema njima“, zaključio je Spasojević, dodajući da je pokušavao ostvariti kontakt sa nadležnim koji su zaduženi da smjeste pse u azil, ali bezuspješno.
Za zbrinjavanje pasa i mačaka lutalica u Semberiji zadužena je Higijeničarska služba grada Bijeljina kroz čiji azil u toku godine prođe oko 1.200 pasa. U 2017. godini ih je uhvaćeno ili preuzeto 417 raznih rasa i uzrasta.
„Po preuzimanju psi se dovoze u prihvatilište za pse (azil) koji se nalazi na Pavlović putu gdje se primjenjuju zakonski predviđeni postupci, a to su pregledi, terapija i ishrana. Prema našoj informaciji poslednjih par mjeseci nije bilo pritužbi građana naselja Patkovača na povećan broj pasa, a pogotovo ne napada pasa“, rekli su nam u Higijeničarskoj službi Grada.
Iz Higijeničarske službe navode da oštećene osobe treba da se jave u Dom zdravlja kako bi im se ustanovile povrede, odredio stepen oštećenja te primjenila adekvatna terapija, kao i da se svi građani mogu javiti na broj telefona Higijeničarske službe 055/542-200 od 07.00 do 17.00 časova.
„Agresivnog psa je jako teško prepoznati. Ono što je najvažnije da se pacijent javi odmah u bijeljinsku Higijensko-epidemiološku službu. Zatim oni dolaze sa uputama kod nas, gdje se radi pregled na bjesnilo, kako bi se ustanovilo da li je pas obolio od bjesnila ili ne. To se radi prvog, petog i desetog dana, a posle toga, ako pas ne pokazuje znake bjesnila, proglašava se da nije obolio“, navode za portal InfoBijeljina u Veterinarskoj stanici Bijeljina.
Takođe dodaju da treba izbjegavati bilo kakve kontakte sa psima lutalicama.
„U ovoj godini smo imali nekoliko napada od strane pasa lutalica, a čak je bilo i napada vlasničkih pasa. Srećom nije bilo oboljelih od bjesnila, ali opet treba naglasiti sugrađanima da svoje pse obavezno vakcinišu protiv bjesnila“, poručili su iz Veterinarske stanice Bijeljina.