Energetsku agendu, kojom je predviđena zamjena starih sijalica novom ekonomičnom led rasvjetom, Grad Bijeljina usvojio je prije 13 godina. Nažalost, vidljivog pomaka nema, a brojne ulice su potpuno bez ulične rasvjete ili tek sa ponekom sijalicom.
Građani su saglasni da bi sa godišnjim izdvajanjima od preko milion maraka za utrošenu električnu energiju rasvjeta trebalo da bude bolja.
- Ljeti je i podnošljivo, ali u jesenjim i zimskim mjesecima, kad se rano smrkava, grad je u polumraku. U ulici Arsenija Čarnojevića koja se nalazi na 500 metara od zgrade gradske uprave više sedmica ulična rasvjeta nije radila. Ništa bolje nije ni u ostalim ulicama u gradu, a tek o periferiji da ne govorimo. To je opasnost za pješake, stare osobe i djecu koja se poslepodne i uveče vraćaju iz škole, ali i za sve učesnike u saobraćaju. Kolika god je to investicija, Bijeljina ne smije biti u mraku – kaže Bijeljinka Bojana Jovanović za portal InfoBijeljina.
Planirano je da se sve živine sijalice koje su veliki potrošači, a ne daju dovoljno svjetla, zamijene novom led rasvjetom.
Projekat je urađen, prije dvije godine odobren kredit od dva miliona maraka, ali radova još nema. Bijeljini je novac iz kredita doznačio UNDP-u sa kojim je sklopljen ugovor da ova organizacija sprovede kompletan projekat kao i izbor izvođača.
Služba za reviziju javnog sektora imala je brojne primjedbe na ovakav transfer novca i odgovornosti jer nije ispoštovan Zakon o javnim nabavkama.
Iz gradske uprave su ranije obrazlagali da žalbom na izbor izvođača, privatno preduzeće “Elmont” ometa održavanje i popravku javne rasvjete ali je ove navode Kancelarija za razmatranje žalbi odbacila kao neosnovane.
Još prije pet godina Skupština grada usvojila je program rekonstrukcije javne rasvjete jer je zaključeno da bi led sijalicama troškovi od 1.100.000 maraka za plaćanje struje godišnje bili skoro prepolovljeni.
Da je posao urađen u predviđenom roku investirani novac bi do sada bio vraćen u budžet grada kroz uštedu električne energije.