Bijeljina, drugi grad po veličini u Republici Srpskoj, nema organizovan javni prevoz. Građani su prisiljeni da koriste lične putničke automobile, romobile, bicikle, a mnogi i taksi službu.
U Bijeljini je registrovano 130 taksista u dva udruženja i jednom preduzeću. Lista čekanja u nadležnom gradskom odjeljenju za odobrenje za registraciju za ovaj posao je duga. Mijenja se i dopunjava svake dvije godine.
Predsjednik Udruženja “Crveni taksi” koje okuplja 40 članova, Momo Vuković, taksiranjem se bavi više decenija.
- Nekada smo čekali mušterije na taksi stajalištima, a danas, uglavnom, na poziv telefonom. Stalna poskupljenja goriva prave poteškoće, ali nastojimo da cijene naših usluga budu prihvatljive, jer ne možemo dozvoliti da ceh plaćaju korisnici naših usluga. Važno je zadobiti povjerenje klijenata, ali i zadržati ga - kaže Vuković za portal InfoBijeljina.
Bijeljinski taksisti, ističu da suočavaju se sa brojnim problemima.
- Grad Bijeljina nije adekvatno obilježio taksi stajališta. Nisu postavljene table sa zabranom parkiranja za one koji ne obavljaju ovu djelatnosti. Nedopustivo je da se ja svađam sa nesavjesnim vozačima koji uzurpiraju moje taksi stajalište - upozorava Vuković.
Kao problem navodi i zabranu zadržavanja i stajanja u pojedinim ulicama.
- Primjer je ulica u centru grada u kojoj se nalazi sud. Ukoliko tu stanemo da putnik izađe, pišu nam kazne. Policija i inspekcija rade svoj posao, ali moraju dozvoliti i nama da radimo svoj – žali se ovaj dugogodšnji taksista.
Ohrabruje što je posljednjih godina smanjena nelojalna konkurencija koja ih je dugo ugrožavala. Mada su troškovi veliki te se mora raditi skoro svaki dan, tvrde da, koliko god skromna zarada bila, od ovog posla može solidno da se živi.
- Mi plaćamo uredno obaveze, dadžbine nas mjesečno izađu oko 600 KM. Većina nas se taksiranjem bavi dugo, nabavili smo adekvatno vozilo, tako da izbora nemamo – zaključuje ovaj bijeljinski taksista.
Od nadležnih očekuju da ih podrže i u što skorije vrijeme riješe nedostatke koji im otežavaju posao.