FOTO: InfoBijeljina / ilustracija

Najteži požar u Bijeljini u ovoj godini, ali sigurno i u posljednjih 20, je bio na privrednom društvu "Mega drvo" LJeljenča 9. aprila jer je izazvao ogromnu materijalnu štetu, a gasili su ga vatrogasci iz četiri opštine, rečeno je Srni u Teritorijalnoj vatrogasno-spasilačkoj jedinici Bijeljina.

"Ovaj požar je prouzrokovao veliku materijalnu štetu, a mi smo, pored angažovanja svih vatrogasaca naše vatrogasno spasilačke jedinice, bili prinuđeni da pozovemo na ispomoć i vatrogasce iz Ugljevika, Lopara i Brčkog", rekao je Srni starješina ove jedinice Mile Spasojević.
 
On je naglasio da je, nakon tog, zabilježen i ogroman požar u Pučilama u firmi drvne industrije u kojoj se proizvode košnice za pčele.
 
Spasojević je rekao da je Teritorijalna vatrogasna spasilačka jedinica Bijeljina od početka godine do 20. decembra imala 370 intervencija.
 
"Među ovim intervencijama gasili smo požar na devet privrednih subjekata, na stambenim objektima 44 intervencije, a na poljoprivrednim objektima 16", rekao je Spasojević.
 
On je dodao da je na niskom rastinju gašen požar 141 put tokom ove godine, a najvišu u avgustu, septembru i oktobru.
 
"Požare na putničkim automobilima imali smo 13 puta, u šumama 10, požare na dimnjacima u vrijeme sezone grijanja jesen/proljeće 23, na kontejnerima 17 kada se u zimskom periodu odlaže užareni pepeo. Intervencija u saobraćajnim nezgodama bilo je 11", rekao je Spasojević.
 
Kada je riječ o tehničkim intervencijama vatrogasaca, on je rekao da su četiri puta sapirali put nakon saobraćajne nesreće, otvaranja vrata, liftova i slično imali su 26 puta, te ostalih još 51 intervenciju.
 
Prije dvadesetak dana, kaže on, bio je i jedan požar u Gornjoj Čađavici gdje se dogodila eksplozija u kući čovjeka koji je držao eksplozivno-ubojna sredstva, a gdje, na sreću, nije bilo povrijeđenih vatrogasaca.
 
"Služila nas je i neka sreća tako da smo izbjegli veću katastrofu. Biti vatrogasac, osim što je jedan od humanih poslova, veoma je težak i opasan. Ipak, mi kad idemo na gašenje požara ne razmišljamo o svom životu i dok svi bježe iz kuće ili stana, mi ulazimo i gasimo vatru", rekao je Spasojević.
 
U Teritorijalnoj vatrogasno spasilačkoj jedinici Bijeljina zaposleno je 60 profesionalnih vatrogasaca od kojih je 40 u Bijeljini, a 20 u Mjesnoj zajednici Janja, koja pokriva južni dio grada, odnosno oko 15 mjesnih zajednica.
 
Ova jedinica raspolaže sa 19 vatrogasnih vozila koja su relativno mlada jer su u kontinuitetu zanavljali mehanizaciju, ali se u posljednjih pet ili šest godina usporilo sa nabavkom vozila.
 
Spasojević ističe da je za grad Bijeljinu bitna gradnja vatrogasnog doma prema Mjesnoj zajednici Obarska, što će vatrogascima biti od značaja pri intervencijama, jer će gradska gužva biti izbjegnuta.
 
"Ove godine je završena treća faza izgradnje, a radimo u fazama zbog nedostatka finansijskih sredstava. Pokušaćemo sve to malo da ubrzamo i obezbijedimo više sredstava za završetak ovog doma", reko je Spasojević.
 
Čestitajući građanima predstojeće praznike, on je upozorio na upotrebu pirotehničkih sredstava, na paljenje badnjaka, te na dimnjake koje bi trebalo redovno čistiti. 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )