FOTO: Facebook

Protesti protiv femicida, nasilja nad ženama i djevojčicama pod nazivom "Niti jedna više" održaće se u šest bh. gradova 10. decembra u 11 časova.

Kako su saopštili iz Fondacije "Udružene žene" i Helsinškog parlamenta građana Banjaluka, u Banjaluci će se protesti održati na Trgu Krajine, u Zenici u Titovoj ulici, kod Sinagoge, dok će u Mostaru biti na Španskom Trgu.

U Trebinju će protesti biti na Trgu Slobode, u Bijeljini na Trgu Kralja Petra I Karađorđevića, dok će u Tuzli održati na platou ispred statue Ismeta Mujezinovića i Meše Selimovića, i to u 16:15.

Ističu da se protesti organizuju kao odgovor na zabrinjavajuće povećanje slučajeva femicida i nasilja nad ženama i djevojčicama, s ciljem ukazivanja na hitnu potrebu za konkretnim mjerama i odgovornošću institucija na svim nivoima vlasti.

"Protestujemo zato što je u posljednjih godinu dana u našoj zemlji još 12 žena okrutno ubijeno, zato što odgovorne institucije još uvijek nisu učinile dovoljno da pooštre kaznenu politiku niti da osiguraju primjenu neophodnih mjera zaštite, a kako bi se umanjio rizik ponovnog izlaganja žrtava nasilju odnosno spriječilo da budu brutalno ubijene, ali i zato što se žene još ne osjećaju sigurno, u svojim domovima, na radnom mjestu, na ulici", poručuju iz ovih udruženja.

Protestuju i zbog nepovjerenja u efikasnost pravosudnog sistema, a s obzirom na to da se više od 80 odsto slučajeva nasilja u porodici i intimnim vezama nikada ne prijavi, ali i zato što se time potiče kultura nekažnjivosti i nasilja. Uputili su i zahtjeve institucijama, pravosuđu i vlastima, s nadom da će podržati njihovu borbu za sigurnije društvo za sve žene i djevojčice u BiH.

"Zahtjevi su upućeni policiji, tužilaštvu, te sudovima da zaštita žrtve i osiguraju obaveznu procjenu rizika za sva djela nasilja nad ženama na svim nivoima vlasti u BiH, kao i da pruže svu potrebnu podršku žrtvi nasilja u krivičnom postupku. Zahtjev je i da se poveća dostupnost i efikasnost besplatne pravne pomoći za žrtve nasilja te osigura da sve žrtve budu adekvatno informisane o svojim pravima i dostupnim uslugama", naveli su te dodali da je potrebno hitno postupanje institucija te pokretanje disciplinske postupaka protiv nadležnih osoba u slučaju propusta pružanja neophodne zaštite, ali i strože kazne za počinioce i kontrola oružja.

Zakonodavcima su uputili zahtjeve da se femicid prepozna kao posebno krivično djelo, kao i da zakonodavstva na svim nivoima trebaju prepoznati djecu kao žrtve nasilja u porodici, ali i propisati obavezu uspostavljanja jedinstvene baze podataka, sistem prikupljanja podataka o slučajevima nasilja, te registar počinilaca nasilja. "Zakondovcima smo uputili  da je potrebno uvesti sankcije za nečinjenje za sve službenike/ce nadležnih institucija koji/e su doprinijeli da se prijavljeno nasilje okonča femicidom, kao i da se osigura unutar zakona kojm se reguliše oblast zaštite od nasilja u porodici i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja, uvede obavezna i kontinuirana edukacija svih profesionalaca/ki u institucijama", zaključuju.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )