FOTO: InfoBijeljina.com

Đaci koji pohađaju pekarski smjer u Poljoprivrednoj školi u Bijeljini od 2017. godine imaju osposobljene učionice za praktičnu nastavu u kojima u velikoj mjeri stiču vještine i sposobnosti za rad u realnom sektoru, te većina ovih đaka nakon položenih predmeta bez problema pronalazi zaposlenje u pekarama i prehrambeno-proizvodnim pogonima na području Semberije.

Koordinator praktične nastave za prehrambenu struku u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini Slađana Marković rekla je za InfoBijeljinu da je oprema za praktičnu nastavu instalirana posredstvom donacije vlade Švajcarske, nakon čega su formirane dvije školske radionice - za izradu pekarskih proizvoda i hljeba, kao i radionica za preradu mlijeka u sir.

 
- Efekti praktične nastave su sjajni jer i od poslodavaca dobijamo odlične povratne informacije. Učenici su u velikoj mjeri razvili sposobnosti i njihovo znanje je mnogo bolje nego kada su sve radili u školskim klupama, gledali procese putem video-materijala ili iz udžbenika. Oni se ovdje upoznaju sa samom radionicom, radnom etikom, sirovinama, uređajima, higijenom... Naravno, postoji i teorijski dio gdje od strane ovlaštenih kuća sa kojima škola ima potpisane ugovore prolaze obuku zaštite na radu i zaštite od požara, a zajedno sa kolegama iz zdravstvene struke skreće im se pažnja na moguće povrede i pružanje prve pomoći – navela je Markovićeva.
 
Ona je pojasnila da budući pekari u radionici imaju magacin za skladištenje sirovina, vage, mikser, fermentacione komore, peći, laminator, frižidere i zamrzivače, te niz sitnih predmeta i uređaja koji se koriste u pripremi tijesta.

 
- Učenike učimo kako da naprave raznovrsna tijesta, osnovna kvasna tijesta od bijelog brašna, zatim integralna brašna sa većim udjelom cijelog zrna pšenice, a radimo i lisnata tijesta, razne kolače... Uglavnom, oni prolaze sve operacije koje će raditi u pekarama, ali to su neki osnovni postupci i osnovne vrste proizvoda, u skladu sa školskim planom – istakla je Markovićeva.
 
Treća školska godina za pekare rezervisana je za usavršavanje u firmama, a profesorka Slađana Marković naglašava da je postignuta saradnja sa većinom poznatih bijeljinskih prehrambenih preduzeća kao što su „Bodaxco“, „Braća Lazić“, „Braća Erić“, „Đokić i sinovi“, „Lipa“, „Klas“.

 
- Sami vlasnici preduzeća nam javljaju da su nove generacije pekara mnogo više osposobljene za rad i da se osjeti razlika. Godišnje upišemo oko 70 polaznika i zainteresovanost je zaista velika. U pregovorima smo sa Gradskom upravom da dobijemo mobilni kiosk u kojem bismo prodavali naše proizvode, iako ih već i sada od nas otkupljuju kolege, drugi učenici ili građani koji su čuli šta radimo. Novac od prodaje ponovo usmjeravamo za kupovinu sirovina ili ambalaže, ali se nadam da će taj sistem u budućnosti još bolje funkcionisati – kaže Markovićeva.

 
U učionici praktične nastave za pekare zatekli smo đake prvog razreda i njihovog razrednog starješinu Jovanu Babić, koja je rekla da primjećuje da djeca mnogo više vole konkretan rad i da pokazuju veću zainteresovanost nego pri teorijskoj nastavi.
 
- U ovom razredu imamo 14 dječaka i šest djevojčica, ali oni se podjedanko dobro snalaze u pripremi različitih proizvoda. Kada razgovaramo, stičem utisak da su sa namjerom upisali ovaj smjer jer znaju koliko je tražen, a prosječne plate su na visokom nivou – navela je Babićeva.

 
Učenik Branko Santrač ističe da mu najbolje polazi za rukom priprema hljeba, ali na ovom času smo ga zatekli pri pravljenju kolača. 
 
- Sto grama ovsenih pahuljica, 100 grama integralnog pšeničnog brašna, cimet, troje jaja, maslac, prašak za pecivo, kakao. Nakon što dobijemo smjesu, pravimo ravnomjerne kuglice koje odstoje neko vrijeme. Zatim, pritišćemo ih i stavljamo u pleh da se peku 12 minuta na 185 stepeni. To je ukratko recept za ovo čime sam se danas bavio, a inače mi je praksa mnogo pomogla da savladam stvari koje nisam znao – dodaje Santrač.

 
Njegova drugarica Emina Aljilji naglašava da je pekarski smjer upisala zbog brata koji se takođe odlučio za ovu školu, te da je veoma brzo zavoljela svoj budući poziv.
 
- Danas sam pravila kolače od brašna, šećera i margarina. Mogu se dodati jaja, ali i ne moraju. Za pripremu je potrebno oko 20 minuta, a za cijeli proces oko sat vremena. Svi koji su ih probali, kažu da su kolači odlični. Nakon završene škole, planiram da se zaposlim u nekoj pekari – zaključuje Emina.

 
Poljoprivredna i medicinska škola u Bijeljini godišnje upisuje oko 1.000 đaka, a za pekare su obično rezervisana dva odjeljenja.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )