FOTO: InfoBijeljina

“Raduje nas što je Vlada RS prepoznala problem i potrebu da se femicid zakonski dodatno uredi. Stav radne grupe, koju je formiralo Ministarstvo porodice, omladine i sporta RS, je da se umjesto u izradu novog Zakona o sprečavanju femicida, ide u izmjene postojećeg Zakona o zaštiti od nasilja u porodici”, poručuju iz nevladinih organizacija koje se bave zaštitom žena.

Projektna koordinatorka u Fondaciji “Lara” Ljilja Lukić se nada da bi
izmjene ovog zakona trebale, po hitnoj proceduri, biti završene do kraja ovog mjeseca. 
 
“Ukoliko stav Vlade RS bude da se ipak donese poseban zakon, podržaćemo i to rješenje. Vrlo je važno da se i trenutna, ali i buduća  zakonska rješenja, dosljedno provode u praksi. To i jeste najveći problem, ali i najbitnije u prevenciji nasilja i femicida. Dakle, neophodno je pooštriti kaznenu politiku”, kaže Lukićeva.

 
Poslednjih mjeseci, zbog povećanog broja slučajeva nasilja nad ženama sa tragičnim ishodom u našem okruženju, povećan je i broj prijava naglašava Lukićeva.
 
“Žene su u strahu da će se upućene prijetnje i ostvariti. Od početka godine u Sigurnoj kući u Bijeljini zbrinuto je 38 žena i djece a u prošloj godini evidentirana je 21 žrtva porodičnog nasilja. Na SOS telefon u prvih šest mjeseci bilo je 400 poziva a tokom prošle godine 700 poziva. Jako je važno da sve institucije koje su uključene u sistem zaštite žrtava dosljedno rade, onako kako je npr. u Bijeljini definisano Protokolom o zaštiti od nasilja. To se odnosi prije svega na policiju, sudstvo, tužilaštva, centre za socijalni rad, nevladine organizacije. Ukoliko se zakonske odredbe i odredbe Protokola budu poštovale, žrtve nasilja biće više zaštićene”, naglašava Lukićeva. 

 
Prema podacima nadležnih, u posljednjih 20 godina u Republici Srpskoj,  registrovano je 114 slučajeva femicida. 
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )