Bijeljina je inicirala prenos prava na upravljanje zaštićenim područjem Gromiželj na lokalni nivo s obzirom na to da je prirodno stanište sa više od 450 različitih biljnih vrsta koje zahtijeva ozbiljniju zaštitu i plan upravljanja, saopšteno je nakon sastanka predstavnika grada i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.
Viši stručni saradnik za zaštitu prirode u Ministarstvu Željka Stojičić rekla je da je ovaj lokalitet potrebno zaštititi i dati gradu na upravljanje s obzirom na to da Republika Srpska nema puno močvarnih staništa.
"Ovo je sada pravi trenutak jer je u toku i realizacija projekta pod nazivom `Održivost zaštićenih područja u BiH`, a mi smo u sklopu toga prepoznali Gromiželj i baru Tišina kod Šamca kao jedina dva zaštićena barska područja", rekla je viši stručni saradnik za zaštitu prirode u Ministarstu Željka Stojičić, dodavši da će konkretni koraci biti preduzeti nakon donesene odluke o promjeni upravljača.
Dragan Kovačević iz Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa rekao je da je specifična situacija u pogledu imovinsko-pravnih odnosa, saopšteno je iz Gradske uprave.
"Zbog budućeg upravljanja, u narednom periodu je potrebno sagledati i te činjenice koje mogu da budu od koristi i lokalnoj zajednici jer novi Zakon o zaštiti prirode predviđa mogućnost da upravljač oformi savjet korisnika koji bi činili predstavnici mjesne zajednice, raznih udruženja i slično. Ako se zajedno okupimo, svako može imati svoje koristi", rekao je Kovačević.
Gradonačelnik Bijeljine LJubiša Petrović rekao je da su u planu sredstva na određenim pozicijama, ali nakon usvajanja prijedloga odluke o budžetu biće razgovarano sa svim relevantnim faktorima o načinu i potrebnim ulaganjima sredstava u prvoj i svakoj sljedećoj fazi radova.
Nakon što je pokrenuta inicijativa grada ka Ministarstvu za prenos nadležnosti, potrebno je da se ispune i određene zakonske procedure, a nakon saglasnosti resornog ministarstva, koja je dobijena, potrebno je da Ministarstvo izmijeni odluku o proglašenju zaštićenog staništa Gromiželj koja će biti upućena na javni uvid.
Na sastanku je poručeno da su obje strane saglasne da je najbolje rješenje da grad Bijeljina upravlja ovim područjem jer se samo zajedničkim snagama može sačuvati ovo stanište, navodi se u saopštenju.
Prva istraživanja u Gromiželju počela su još 2008. godine, a ovo stanište podijeljeno je na užu i širu zonu
Gromiželj se prostire na površini od oko 830 hektara.
Istraživanja su pokazala da postoji više od 450 različitih biljnih vrsta u ovom staništu. Neke od njih se nalaze na listi zaštićenih vrsta u svijetu kao što su močvarna paprat i močvarna kopriva.
Ovo je jedino stanište u Srpskoj i BiH ribe umbra krameri i močvarne koprive.