FOTO: null

Direkcija BiH za ekonomsko planiranje upozorava da će, uz prosječan godišnji rast od tri odsto, koliko je i projektovani rast u srednjoročnom periodu, uz nepromijenjen broj stanovnika, Bosni i Hercegovini trebati 42 godine da bi utrostručila životni stand

Direkcija navodi da je standard u BiH, mjeren BDP-om po glavi stanovnika, tek na nivou trećine evropskog prosjeka, pa se BiH, zajedno sa Albanijom, već godinama nalazi na samom dnu liste zemalja koju objavljuje Eurostat.

U nešto boljoj poziciji je Crna Gora, a poprilično su odskočile Bugarska, Rumunija, Slovačka što govori u prilog činjenici da uzrok svega nije neka svjetska ekonomska kriza, kaže ekonomista Slaviša Raković, nego pitanje individualnih politika i njihove uspješnosti.

Najgori od svih pokazatelja niskog životnog standarda u BiH jeste velika nezaposlenost, s obzirom da u BiH tek polovina stanovništva životne dobi od 15 do 64 godine učestvuje na tržištu rada, od čega trećina ne uspijeva da nađe posao.

Najočitiji pokazatelj niskog životnog standarda i za same građane jeste velika nezaposlenost.

Razlog ovakvog razmišljanja naših građana ekonomista Slaviša Raković vidi u postojanju relativno visokog nivoa sive ekonomije u kojem čovjek može da se snađe od danas do sutra, ali time se ne postiže i pristojan nivo kvaliteta života.

A da bi se situacija uistinu popravila potrebne su dugoročne mjere koje zahtjevaju promjenu prije svega političkog stava u smislu davanja prioritea razvojnim potrebama, kaže Raković.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )