Vlast na nivou BiH planira da ukine ograničenje koje je određivalo u kom iznosu se mogu povećati budžeti za realizaciju višegodišnjih projekta državnih institucija. Trenutno to ograničenje iznosi maksimalno deset odsto ukupne vrijednosti projekta.
Kako bi ukinuli to ograničenje pripremljena je izmjena i dopuna Uputstva o načinu planiranja, odobravanja i realizovanja višegodišnjih projekata u institucijama BiH. Akt je u fazi konsultacija, a pripremilo ga je Ministarstvo finansija i trezora BiH.
U obrazloženju izmjene ovog uputstva je navedeno da je u članu 14. propisano da u slučaju promjene vrijednosti višegodišnjeg projekta ili njegove strukture u odnosu na prvobitno donesenu odluku, budžetski korisnik dostavlja Savjetu ministara prijedlog izmjene i dopune odluke.
„Takođe, ovim članom u stavu 3. propisano je da maksimalan iznos povećanja vrijednosti projekta podliježe ograničenju do maksimalno 10 odsto od ukupne vrijednosti višegodišnjeg projekta koje se usaglašava sa Ministarstvom finansija i trezora. Slijedom činjenice da je Uputstvo doneseno prije negativnih inflatornih kretanja i značajnog rasta cijena, te da se takva kretanja nisu mogla predvidjeti, u praksi se Savjet ministara BiH susretao više puta sa potrebom povećanja vrijednosti pojedinačnih projekata više od propisanog ograničenja, jer objektivno određene projekte nije moguće realizovati sa ranije odobrenom vrijednošću projekta, niti sa povećanjem od 10 odsto“ navedeno je u obrazloženju.
Ističu da zbog svega gore navedenog Ministarstvo finansija i trezora predlaže da se ovo ograničenje u pogledu povećanja vrijednosti projekta briše.
„Brisanje ograničenja ne znači nužno da bilo koji projekat može biti vrijednosno uvećan bez detaljnih obrazloženja i usaglašavanja vrijednosti sa Ministarstvom finansija i trezora BiH. Naprotiv, isti će biti predmet analiza Ministarstva u svakom pojedinačnom slučaju“, navedeno je u obrazloženju.
Iz Transparency international BiH poručuju da inflacija ne može biti razlog za povećanje budžeta kod svih višegodišnjih projekta bez ikakvih ograničenja.
„Inflaciju kao uslov bi trebalo uvrstiti u ovo uputstvo, ali zbog inflacije se ne može ukinuti opšte ograničenje za sve projekte jer se na ovaj način otvara mogućnost neograničenog uvećanja i za one koji nisu uzrokovani inflacijom, već nekim drugim okolnostima“, kazali su u TIBIH.
Jedan od najočiglednijih primjera višegodišnjeg projekta za čiju realizaciju se više puta povećao budžet je kupovina poslovne zgrade za potrebe Uprave za indirektno oporezivanje BiH u Banjaluci. Savjet ministara BiH je ove godine odobrio dodatnih oko 30 miliona KM za kupovinu zgrade za potrebe UIO BiH, čime je budžet za realizaciju ovog projekta dostigao iznos od 100 miliona KM.