SARAJEVO - Ako se želi očuvati i dalje razvijati obim razmjene BiH sa EU neophodno je uspostaviti dodatna dva granična prelaza sa svim inspekcijskim službama /BIP/, jednog prema centralnoj, a drugog prema zapadnoj Evropi, kao i obostranu fitosanitarnu kontrolu na četiri prelaza, rekao je u Briselu predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić.
Na sastanku Poslovne platforme EU-zapadni Balkan na kome su učestvovali i predstavnici kompanija "Kolektor" iz Laktaša, "Mikroelektronika" iz Banjaluke i "Lukavac cement", Egrlić je naglasio da postoji potreba za redefinisanjem statusa drumskih graničnih prelaza BiH sa EU da bi se obezbijedili dodatni kapaciteti za nesmetan protok robe.
Prema njegovim riječima, nedostatak graničnih prelaza ne opterećuje samo BiH, nego i ostale zemlje, te je u nekoliko navrata zahtijevano pokretanje zajedničke inicijative zemalja Balkana prema Evropskoj komisiji, saopšteno je iz Spoljnotrgovinske komore BiH.
Direktor Komercijalnog sektora u preduzeću "Mikroelektronika" Sanja Praštalo govorila je o zaštiti tržišta koja predstavlja važnu temu za lokalne kompanije, pa je pokrenuto pitanje mogućnosti primjene modela zaštite tržišta koje EU već koristi, kao i načina na koji bi Evropska komisija mogla podržati zemlje Balkana u ovom procesu.
Direktor "Kolektora" Predrag Zorić govorio je o mehanizmu za kontrolu ugljenika u međunarodnoj trgovini /CBAM/ i mogućnosti dobijanja sredstava za tranziciju kompanije ka energetski efikasnijoj proizvodnji.
Generalni direktor "Lukavac cementa" Stjepan Kumrić takođe je govorio o CBAM mehanizmu, ukazujući na potrebu podrške uspostavljanja nacionalnog sistema trgovanja emisijama /ETS sistema/ na teritoriji Balkana i BiH, kao i formiranja nacionalnog fonda za ekološke i energetske projekte.
Predstavnici Evropske komisije i privatnog sektora razmotrili su mogućnosti za povećanje investicija u region, jačanje stranih direktnih investicija i unapređenje poslovne klime kroz bolje povezivanje regionalnih i evropskih lanaca snabdijevanja.
Posebno je naglašena potreba za dijalogom evropskih i regionalnih privrednih subjekata kako bi se obezbijedila efikasnija poslovna saradnja i olakšalo prilagođavanje standardima i regulativama EU.
Evropska komisija potvrdila je podršku procesu postepene integracije privreda zapadnog Balkana u jedinstveno evropsko tržište prilagođavanjem regulativnom okviru EU i jačanjem konkurentnosti kompanija u regionu, prenosi Srna.