FOTO: pixabay

Uvidom u sudske registre u BiH, u prve dvije sedmice ove godine propalo je 65 firmi u oba entiteta.

Više od 10.000 računa privrednika je blokirano tokom 2021. godine, prema podacima Centralne banke BiH od 4. januara.
 
Tokom prošle godine je blokirano gotovo tri puta više nego 2020. godine.
 
"To, da tako kažem, 'zveckanje oružjem', prijetnjama i tako dalje, govoreći o nekoj disoluciji i tako dalje, sigurno dovodi do toga da određeni investitori razmišljaju da stave na standby odluku tome da im BiH bude neka šansa za pokretanje biznisa ovdje, za prebacivanje dijela proizvodnih kapaciteta u BiH, dok se ne vidi u kom pravcu stvari idu", kaže za RSE predsjednik Privredne komore Federacije BiH, Mirsad Jašarspahić.
 
"Da bi neko donio odluku da uopšte krene u takvu investiciju, da svoje buduće poslovanje u narednim decenijama smjesti na određeni prostor, taj prostor mora biti stabilan i ne smije biti nikakvih tenzija", dodaje Jašarspahić.
 
Strah od političke situacije u BiH

Ekonomski analitičari ističu da poslovna zajednica sa zebnjom posmatra politička dešavanja u posljednjih godinu dana u Bosni i Hercegovini.
 
Blokade državnih institucija predstavnika iz RS-a traju od jula 2021. godine, nakon što je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo izmjene zakona kojim se kažnjava negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
 
U međuvremenu je i u RS-u pokrenut proces prenosa nadležnosti sa države na entitet, među kojima je i nadležnost nad prikupljanjem indirektnih poreza.
 
Sjedinjene Američke Države su početkom januara Miloradu Dodiku, članu Predsjedništva BiH i lideru Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) uvele sankcije zbog korupcije i antiustavnog djelovanja u BiH.
 
Saša Grabovac, predsjednik Udruženja ekonomista SWOT Republika Srpska, smatra da već samo uvođenje sankcija narušava imidž privrede.
 
"Ono što ostaje da se nadamo da neka od zemalja ili međunarodnih institucija, ukoliko budu uvodile sankcije, neće uvoditi sankcije protiv institucija Bosne i Hercegovine, entiteta i privredi, već će njima biti obuhvaćen što manji broj subjekata", kaže Grabovac za RSE.
 
Dodaje da se ne može reći da je Bosna i Hercegovina imala neki duži period političke stabilnosti od završetka rata 1995. godine.
 
Takva situacija je, kaže Grabovac, uticala i na veoma nizak direktnih stranih investicija.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )