Sve je izglednije da će u BiH napokon, možda i za nekoliko mjeseci, biti ukinuta obaveza plaćanja PDV-a na donirane lijekove.
Na taj način bio bi riješen veliki, dugogodišnji, problem, jer trenutno, kada, recimo, neka farmaceutska kuća želi pokloniti lijekove zdravstvenoj ustanovi, na to mora platiti PDV.
To može uraditi donator, primalac donacije, ili neko treći, ali se PDV platiti mora, što je, kako kažu naši sagovornici iz zdravstvenog sektora, otežavajuća okolnost u procesu doniranja.
Iz Savjeta ministara BiH su 20. januara potvrdili da se na realizaciji ove inicijative radi.
"Na sjednici je zadužen Upravni odbor (UO) Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH da pripremi i Savjetu ministara BiH dostavi prijedlog za realizaciju poslaničke inicijative Saše Magazinovića, usvojene na 23. sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH od 3. decembra 2024. godine, a koja se odnosi na ukidanje PDV-a na lijekove koji se doniraju", saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Magazinović u izjavi za "Nezavisne novine" podsjeća da je podršku inicijativi dala i Komisija za finansije i budžet.
"Prije Komisije, UIO BiH je dala načelnu podršku. Načelno se ogleda u tome što oni tvrde, a ja se s njima slažem, da generalno, osim što su saglasni sa inicijativom, oblast doniranja treba precizno urediti, da se zna ko može donirati i ko može primiti lijek", rekao je Magazinović.
I to je, dodao je, sastavni dio ovog procesa.
"Nakon podrške iz UIO BiH, kao i Komisije za finansije i budžet, te usvojene inicijative u parlamentu BiH, i Vijeće ministara je podržalo inicijativu, što znači da je tu sada obaveza da se u roku od tri mjeseca izradi prijedlog zakona, koji će parlament, ja se iskreno nadam, usvojiti", istakao je Magazinović.
On se nada da bi sve ovo moglo da zaživi već na proljeće, te dodaje da ne postoji velika kompleksnost kada je riječ o samom zakonu, ali ima dosta posla koji se odnosi na podzakonske akte.
Iz Bolnice Gradiška ranije su za "Nezavisne novine" rekli da je u dotadašnjim donacijama koje su oni dobijali PDV plaćao donator, što je dodatno opterećivalo želju za doniranje. U Bolnici Trebinje kažu da oni nisu imali puno slučajeva donacija.
"Vjerovatno da će ljudima koji žele da doniraju lijekove biti lakše kada ne plaćaju PDV", rekao je za "Nezavisne novine" Nedeljko Lambeta, direktor Bolnice Trebinje.
Magazinović je, podsjetimo, ranije tvrdio da se, u slučaju doniranih lijekova i velikog poreza koji donator treba platiti, nerijetko dešava da zbog toga lijekovi završe u drugoj državi gdje ne postoji obaveza plaćanja poreza na ovakve donacije.
"U tom slučaju najviše trpe pacijenti, i to nerijetko oni sa najtežim dijagnozama", naveo je Magazinović.
Iz UIO BiH su ranije za "Nezavisne novine" potvrdili da daju načelnu podršku inicijativi.
"UIO u načelu podržava inicijativu za ukidanje PDV-a na donirane lijekove, naročito imajući u vidu kategoriju njihovih potencijalnih korisnika, kao što su socijalno ugrožena lica i drugo. Međutim, ističemo da bi prije pokretanja procedure za izmjenu Zakona o PDV-u i donošenja konačne odluke o ukidanju PDV-a na donirane lijekove trebalo zakonski urediti oblast doniranja lijekova i utvrditi jasna pravila iz domena sigurnosti njihove upotrebe, te tačno definisati pojam 'donirani lijekovi', pri čemu taj pojam ne bi trebalo da podrazumijeva suplemente i slične elemente", rekli su iz UIO BiH.
Takođe, kako su dodali, potrebno je definisati ko može biti primalac doniranih lijekova, te u kom roku prije isteka eventualnog roka za upotrebu lijekovi mogu biti donirani.