BiH je za devet mjeseci ostvarila izvoz u vrijednosti od oko 6,869 milijardi KM, što je više za 255 miliona KM ili 3,85 odsto u odnosu na isti period prošle godine, saopšteno je iz Spoljnotrgovinske komore BiH.
Direktor Sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH Momir Tošić rekao je da je za devet mjeseci u BiH uvozeno robe u vrijednosti od oko 11,452 milijarde KM, što je manje za 159 miliona KM ili 1,38 odsto nego u istom periodu lani.
"Ovakve promjene rezultirale su većoj pokrivenosti uvoza izvozom. Ona je iznosila 60 odsto i veća je za tri odsto u odnosu na isti period 2014. godine. Ukupan obim spoljnotrgovinske razmjene BiH je uvećan i iznosi 18,322 milijarde KM", rekao je Tošić na konferenciji za novinare u Sarajevu.
Prema njegovim riječima, pozitivni efekti povećanja izvoza i smanjenja uvoza razultovani su smanjenjem spoljnotrgovinskog deficita za 8,3 odsto, odnosno 414 miliona KM, tako da je on iznosio 4,582 milijarde KM.
Tošić je naveo da su ovakvi rezultati izvoznika iz BiH zadovoljavajući, s obzirom na to kakav je poslovni ambijent u BiH i sa kakvom konkurencijom se "nose" na tržištu EU i zemljama Cefte.
On je dodao da je najveći spoljnotrgovinski parner BiH i dalje EU, a u ukupnom obimu spoljnotrgovinske razmjene BiH sa svijetom zemlje Unije čine 68,9 odsto, a zemlje Cefte 15,5 odsto.
Tošić ističe da većina makroekonomskih pokazatelja još ne pokuzuje poboljšanje ekonomije BiH, jer je prisutna neprihvatljivo visoka nezaposlenost, te destruktivna siva ekonomija i minimalna strana ulaganja, što je dovelo do preopterećenosti privrede.
"Jedino dugoročno održivo rješenje za poboljšanje spoljnotrgovinske razmjene BiH sa svijetom su ekonomske reforme i unapređenje konkurentnosti domaće privrede. S obzirom na ograničenje domaćeg tržišta i tražnje, jasno je da bez povećanja proizvodne konkurentnosti i izvoza, ne može biti ni privrednog oporavka i ukupnog ekonomskog razvoja BiH", smatra Tošić.
Kada je riječ o izvozu roba iz BiH na tržište EU za devet mjeseci, stručni saradnik u Sektoru za makroekonomski sistem Belma Hasić rekla je da njegova vrijednost iznosila 4,9 milijardi KM, što je za 2,05 odsto više nego u istom period prošle godine, dok je uvoz iznosio 7,7 milijardi KM, što je više za 1,38 odsto.
Prema njenim riječima, pokrivenost uvoza izvozom za zemljama EU iznosi 63,8 odsto, a spoljnotrgovinski deficit iznosi 2,7 milijardi KM.
"Za prvih devet mjeseci ove godine u zemlje Cefte izvezeno je robe u vrijednosti od 1,1 milijardi KM, što je više za 4,8 odsto u odnosu na isti period prethodne, dok je uvoz iznosio 1,7 milijardi KM i veći je za 7,95 odsto", rekla je Hasićeva, te dodala da su ovakav odnos vrijednosti uvoza i izvoza rezultovali pokrivenošću uvoza izvozom od 61,6 odsto.
Kada je riječ o spoljnotrgovinskoj razmjeni sa zemljama Efte i ostalim zemljama, Hasićeva je navela da od ukupnog uvoza ove zemlje čine 17,4 odsto, a od izvoza 12,7 odsto.
Ona je istakla da se najznačajnija partner Efte Švajcarska, sa kojom se obavlja skoro sva spoljnotrgovinska razmjena.
"U takozvanim ostalim tržištima, najznačajniji spoljnotrgovinski partner je Turska, zatim Kina. Izvoz u Tursku za devet mjeseci iznosio je 269 miliona KM i veći je u odnosu na isti period prošle godine za 66,5 odsto, dok je uvoz iznosio 394 miliona KM i veći je za 6,68 odsto", istakla je Hasićeva.