Zbog svojih ljekovitih voda i drugih vodnih bogatstava BiH ima velike potencijale u banjskom turizmu.
- Nadovezujući se na oblast banjskog turizma i kvalitet ljekovitih mineralnih i termomineralnih voda banjskih centara u RS kao i BiH smatramo da možemo odgovoriti na velike izazove i biti kokurentni u ovoj oblasti. Zdravstveni turizam definitivno je jedna od razvojnih šansi za privredu BiH. Ono što je neophodno uraditi je poboljšati uslove, renovirati i povećati smještajne kapacitete, modernizovati i osavremeniti usluge u skladu sa evropskim i svjetskim standardima i zahtjevima turista u oblasti zdravstvenog turizma, te obogaditi ponudu dodatnim sadržajima - rekla je direktorica Turističke organizacije RS Nada Jovanović (TORS).
Domaći gosti najveći su korisnici usluga zdravstvenog turizma u RS, navela je Jovanović, te dodala da se u zadnjih nekoliko godina konstantno povećava i broj gostiju iz inostranstva.
- To je prije svega zbog kvaliteta ljekovite vode i konkurentnih cijena u odnosu na region. Izuzetan rast broja inostranih gostiju bilježi Banja Vrućica u Tesliću kao najposećenija lokacija, među kojima prednjače gosti iz Hrvatske, zatim slijede gosti iz Srbije, Slovenije, Njemačke i Austrije, zatim renovirana Banja Kulaši, kao i druge banje u zavisnosti za koju oblast i liječenje su specijalizovane - kazala je Jovanović.
Pored Banje Vrućice, tu su još Banja Laktaši, Banja Slatina nedaleko od Banjaluke, Banja Dvorovi kod Bijeljine, Višegradska banja i potpuno renovirana Banja Kulaši kod Prnjavora poznata po ljekovitoj termomineralnoj vodi, koja je ponovo na raspolaganju posjetiocima, piše fokus.
- Upotreba termomineralne vode Banje Kulaši, čija je temperatura 27 stepeni Celzijusovih, dala je ranijih godina značajne rezultate u liječenju psorijaze i drugih kožnih bolesti, ali i bolesti bubrega i mokraćnih puteva, reumatizma i drugih oboljenja. U Evropi postoje samo 3 ovakve banje, a u svijetu sedam - zaključila je Jovanović.
Kao i RS i FBiH obiluje velikim potencijalima za razvoj zdravstvenog turizma.
- Prije svega se to odnosi na dentalni turizam. Mreža dentalnog turizma razvijena je u okviru “Adriatik Helti Lajfstajls” projekta i obuhvata nekoliko klinika, a aranžmane nude turističke agencija iz Sarajeva. Pored dentalnog, dostupni su i drugi oblici zdravstvenog turizma kao što su maksilofacijalna hirurgija, liječenje vida i liječenje neplodnosti - naveli su iz Turističke zajednice FBiH.
Tradicija korištenja termalnih voda u BiH seže u daleku prošlost, još u vrijeme Grka i Rimljana, koji su već tada uvidjeli lijekovitost geotermalnih izvora sa ovog područja.
Na području FBiH djeluje 5 banjsko-rekretivnih liječilišta, a zdravstvenim turistima najznačajniji su kvalitetna medicinska oprema i dobra infrastruktura, te bezbjednost zemlje.