FOTO: null

Nastavljena agonija oko utvrđivanja cene medikamenata i usvajanja novog pravilnika. Stručni savet Agencije za lekove zakazao novi sastanak tek za dve nedelje

U BOSNI će i dalje lekovi biti ubedljivo najskuplji u regionu, jer Stručni savet Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH ni ove sedmice nije uspeo da se dogovori o načinu određivanja cene lekova na bosanskohercegovačkom tržištu.

Zbog nepostojanja Pravilnika u BiH, građani i fondovi zdravstvenog osiguranja ostaju bez više od 100 miliona maraka koji idu u džepove farmaceutskih firmi. Najveći gubitnici su građani, koji pojedine lekove plaćaju i po nekoliko puta skuplje nego što oni koštaju u Srbiji, Hrvatskoj ili Sloveniji. Takav je primer antibiotika širokog spektra, "hemomicina" od 500 ili 250 miligrama, koji u BiH košta 14,70 KM, dok je u Srbiji čak sedam puta jeftiniji i može se kupiti za 2,30 KM. Ni pacijenti u BiH koji se leče od neke nervne bolesti nisu u boljoj situaciji. Tako na primer lek "ropinirol" u Srbiji košta 24,6, u Hrvatskoj 32,81, a u BiH čak 51,87 KM.

Prilikom pokušaja da se konačno reši problem oko cena lekova na tržištu, u institucijama BiH je "zapelo" pri određivanju koeficijenata, koji su ključni za formiranje cena lekova i dogovor je pao da se savet ponovo sastane za 15 dana i razmotri predlog koeficijenta.

Agonija oko usvajanja Pravilnika o načinu kontrole i oblikovanja cena lekova BiH traje već skoro godinu dana. Dokument se nalazi u Savetu ministara BiH od novembra prošle godine, ali nije dobio "zeleno svetlo".

Agencija za lekove i medicinska sredstva BiH izradila je dokument, ali je sada problem u podzakonskim aktima koji će regulisati cenu lekova.

Iz pomenute agencije "Novostima" je potvrđeno da su očekivali da koeficijent bude određen na sastanku protekle sedmice, ali da se očigledno nastavlja se problem oko formiranja novih cena lekova u BiH.

- Predlog je bio da se cena leka formira na način da se uzmu cene tog leka u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji, saberu, zatim podele sa tri, pa pomnože sa koeficijentom 1. Dobijeni rezultat bio bi maksimalna veleprodajna cena leka u BiH. Ali članovi stručnog saveta traže da se množi sa 0,95 i tu je nastao problem - kažu za "Novosti" u Agenciji.

I upravo zbog ovih peripetija, kažu u Agenciji, tržište BiH i dalje ostaje bez regulisane cene lekova.

- Država nema maksimalne veleprodajne cene lekova. Farmaceutske kompanije formiraju cene po svom nahođenju. Usvajanje Pravilnika je i dalje u magli i niko konkretno ne može reći kad će biti usvojen. Do kraja godine sigurno neće. Ali i kad se usaglase podzakonski akti oko cena, onda će Pravilnik morati da ide na potvrđivanje u Ministarstvo finansija i trezora BiH, Direkciju za evropske integracije, Kancelariju za zakonodavstvo BiH i u Agenciju za ravnopravnost polova BiH. I tek kad prođe sve ove institucije, dobiće "zeleno svetlo" - kažu u Agenciji.

Lazar Prodanović, član Stručnog saveta Agencije za lekove i medicinska sredstva BiH, potvrdio je kratko za "Novosti" da očekuje da se za 15 dana ovo telo dogovori oko koeficijenta i da se konačno krene prema usvajanju Pravilnika.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )