BiH dobila milione dolara za suzbijanje ruskog uticaja?
Izvor: srpskainfo
×
0
Podijeli
FOTO: crna-hronika
Istoričar i bivši diplomata Slobodan Šoja orkio je danas da je Bosna i Hercegovina u proteklih pet godina dobila 80,8 miliona dolara za suzbijanje ruskog uticaja.
Šoja podsjeća da je američki Kongres još 2017. godine osnovao Fond za suzbijanje ruskog uticaja. On ističe da je prije nekoliko dana vidio sam tabelu sa listom od 28 zemalja koje su od te godine do danas dobile preko milijardu dolara.
– Na prvom mjestu je Bosna i Hercegovina koja se obogatila sa 80,8 miliona investiranih dolara. Na posljednjem mjestu je siromašna Malta koja je dobila napojnicu od 75 hiljada dolara – tvrdi Šoja.
On dodaje da bi bilo dobro da se saznakako su razdijeljeni svi ti milioni, u koju svrhu, kuda i kome su otišli i da li su se i neki Amerikanci malo omastili?
– Da vidimo ko je sve profitirao od ove “investicije” koja je u suštini nepotrebna? Zašto nepotrebna? Prvo, Ameri mogu uložiti milijarde godišnje, u Republici Srpskoj neće uspjeti ubijediti Srbe da Rusi šire maligni uticaj u Bosni i Hercegovini. Drugo ne moraju uložiti ni banke u Federaciji, ljudi će biti ubijeđeni da Rusi kod nas imaju maligni uticaj – ističe Šoja.
On kaže da je bitno, međutim, u medijima ponavljati američku verziju istine, nezavisno od toga što u nju jedni u startu ne vjeruju a drugi naslijepo vjeruju. Šoja ističe da mi inače obožavamo u javnom prostoru ponavljati sporne teze jer se tako lakše dijelimo.
– Tako nam i braća Amerikanci svjesno ili nesvjesno pomažu da se dodatno svađamo. Istovremeno, važno je provući tezu da među velikim silama ima razlike i da ima onih koje su oličenje dobra i onih koji su oličenje zla. Neće baš tako biti. U istoriji međunarodnih odnosa nije se još pojavila velika sila koja je igrala humanitarnu ulogu – navodi Šoja.
On kaže da svaka velika sila, zvala se Amerika ili Rusija, je ista na različit način. Svaka je, ističe on, negativna i svaka se beskrupulozno, grubo i sebično bori samo za svoje interese.
– Svaka je štetna za male zemlje. Samo što neke bolje lažu. A kod nas je oduvijek bilo prostora za oprečne laži u koje serviraju prodane duše, a lakovjerni brzo povjeruju, često zato što im se svidja laž. Lako je zemljama sa jednom zvaničnom laži, teško onima u kojima se sudaraju najmanje tri – zaključuje Šoja.