Iako se zemlja nalazi u političkoj i ekonomskoj krizi, inflacija i dalje nije pod kontrolom, reforme su u zastoju, radna snaga i dalje odlazi, a dugovi rastu, još nema naznaka da bi se vlasti BiH uskoro mogle dogovoriti o programu sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Kako smo saznali, u ovom trenutku nema ni pregovora ni razgovora, a naš sagovornik unutar Misije procjenjuje da je teško očekivati da bi se bilo šta moglo desiti u narednom periodu.
Kako nam je rečeno, bilo je nekoliko kraćih razgovora u vezi s hitnom programom nakon poplava, ali ni to nije dovelo do bilo čega konkretnog. Rečeno nam je, takođe, da se Misija za BiH ove organizacije uskoro sprema da obavi redovni godišnji pregled i konsultacije s domaćim vlastima, u skladu s članom IV Sporazuma osnivačkih dokumenata MMF-a, i da je predviđeno da se konsultacije obave narednog mjeseca.
Na stranici Misije ističu da je tehnička pomoć za razvoj makroekonomskog okvira dostavljena Centralnoj banci Bosne i Hercegovine između aprila 2021. i decembra 2023. godine.
"Kvartalni okvir makroprognoze (QMFF) razvijen tokom ovog projekta je kvartalni okvir čije su glavne jednačine ponašanja specificirane u smislu realnih varijabli njihovih dugih odstupanja od trenda. Okvir je nova kombinacija pristupa modeliranju zasnovanog na prazninama i finansijskog programiranja. Ovaj novi pristup je napravljen po narudžbi za CB BiH, ali ima fleksibilnost da se prilagodi makroekonomskim karakteristikama različitih zemalja i različitim režimima deviznog kursa, kao i da uključi formiranje očekivanja usmjerenih unazad ili budućnosti. Iako je postignut značajan napredak u radu QMFF-a, potrebno je više vremena i resursa da se QMFF u potpunosti iskoristi i integriše kao glavni alat za analizu politike i predviđanje CB BiH.
Kako nam je pojašnjeno, dolazak Misije u BiH i razgovor s predstavnicima institucija na državnom nivou i na nivou entiteta nije dio razgovora o novim aranžmanima, već, kao što smo rekli, radi se o tehničkom pregledu aktivnosti, odnosno aktivnosti koja se rutinski provodi periodično.
Inače, zadnji aranžman potpisan je prije nekoliko godina, a od tada je bilo nekoliko pokušaja da se on nastavi, međutim svi ti razgovori su propali jer se unutar BiH nisu mogli dogovoriti o paketu reformi koje treba provesti.
Da bi BiH mogla potpisati aranžman, moraju se usaglasiti vlade oba entiteta, a to se do sada nije desilo.