Bijeljinci mogu besplatno da se učlane u biblioteku Eparhije zvorničko tuzlanske i da koriste knjige iz njene bogate riznice.
U biblioteci Eparhije zvorničko - tuzlanske građanima Bijeljine na raspolaganju je blizu 30.000 knjiga, monografija i publikacija, koje su sakupljane decenijama i od kojih neke imaju i izuzetnu istorijsku vrijednost.
Osim teološke literature, biblioteka raspolaže velikim brojem istorijskih i pravnih knjiga, kao i serijskih publikacija.
Čitaoci različitih afiniteta ovde mogu pronaći neko zanimljivo štivo prvenstveno iz istorije i beletristike.
Biblioteka raspolaže djelima književnih klasika, kao i savremenih domaćih i stranih autora.
Pored srpskog jezika, za teološku misao važne su knjige na ruskom i grčkom, a čitaocima su na raspolaganju i djela na engleskom, francuskom i drugim jezicima.
Najviše naslova nabavljeno je osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka, koje su prema riječima stručnjaka, bile zlatne godine crkvene literature jer je tada mnogo knjiga napisano, objavljeno ili prevedeno. Veliki broj tih djela je pridružen ovoj biblioteci, neke kao poklon autora, a neke su i kupljene.
- Rad ove biblioteke je prije svega misijski, to jest mi propovjedamo jevanđelje, riječ Hristovu, dakle to je naš zadatak ne samo u crkvi nego i u biblioteci. Dolaze nam srednjoškolci, studenti, kao i penzioneri. Ono što čini posebnom ovu biblioteku jeste da ona spada u specijalne biblioteke, a među prvim crkvenim bibliotekama je koja ima školovan kadar, koji prate savremene bibliotečke standarde, a opet ne odstupaju od crkvenosti - kaže bibilotekar đakon Nemanja Erak.
On dodaje da se u ovoj biblioteci čuvaju izuzetno vrijedne i značajne knjige među kojima ima i ručno prepisanih knjiga iz 15 vijeka, kao i prvih štampanih knjiga na srpskom jeziku iz štamparije Crnojevića, mileševske štamparije i štamparije Đorđa Vukovića iz Venecije.
- Posebna dragocjenost, koja se čuva u ovoj biblioteci su rukopisne i stare štampane knjige stare i više vijekova. U najvećem broju slučajeva riječ je o molitvenicima i bogoslužbenim knjigama, koje su koristili sveštenici i monasi - naglasio je đakon.
Navodi da će u narednom periodu poseban zadatak biti restauracija i zaštita kao i kataloška obrada knjiga i opis svakog primjerka.
Urađen je elektronski katalog za koji je planirano da u dogledno vrijeme postane dostupan na internetu, a bibliotekari će raditi i na digitalizaciji knjiga.
Besplatno učlanjenje
Učlanjenje u biblioteku je besplatno, a čitaoci će moći da pozajme po jednu knjigu na najviše mjesec dana.
Blagoslovom episkopa Fotija moguće je iznositi knjige iz čitaonice koja je otvorena svakog radnog dana od 8.30 do 15.30.