Bebe plaču bez suza i mogu da spavaju otvorenih očiju: Zanimljivosti o bebama koje niste znali
Izvor: N1
×
0
Podijeli
FOTO: avaz.ba
Novorođenče je najmanje ljudsko biće, iako tako malo i slatko može poprilično da nas zbuni.
Čak iako ste već roditelji, postoji nekoliko stvari koje takođe mogu da vas zbune, a vezane su za bebe.
Bebe imaju drugačija koljena
Kada se beba rodi njena koljena nisu ista kao i kod druge djece i odraslih. Budući da je kost vrlo kruta i sklona lomljenju, to može da oteža proces rađanja i nanese povrede. Zbog toga su koljena bebe građena od hrskavice, odnosno od istog tkiva od kojeg su nos i uši odraslih osoba, piše Bight Side.
Tek nakon šestog mjeseca života, koštane strukture polako se formiraju. Oko treće godine hrskavica na koljenima počinje da srasta u kost, a hrskavično tkivo spoji se tek oko 10. godine.
Možda mnogo plaču, ali nemaju suze
Suzni kanali beba i dalje se razvijaju nakon rođenja, tako da beba kada plače, plače bez suza. Po rođenju, suzne žlijezde rade, ali proizvode manje suza, tek toliko koliko je potrebno da vlaže oči.
Većina beba dobija suze od prvog do trećeg mjeseca. Iako možda još nemaju suze, novorođenčad obično plaču dva do tri sata dnevno. Ponekad to čine bez razloga, a ponekad zapravo pokušavaju da komuniciraju s vama.
Sjećaju se zvukova koje su čule dok su bile u materici
Ako majka pušta pjesmice bebi dok je u materici, ona još uvijek može da ih se sjeti kao novorođenče. Studija je pokazala da mozak beba koje su čule određenu melodiju neposredno prije rođenja snažnije reaguju na melodiju neposredno nakon što se rode i nakon četiri mjeseca.
Mogu da spavaju i otvorenih očiju
Iako to možda zvuči čudno, zapravo se toga ne treba bojati. Neke bebe spavaju s otvorenim očima, kao rezultat medicinskog stanja zvanog lagoftalmus.
Razlog zbog kojeg bebe mogu da spavaju s otvorenim očima nije poznat, ali to može da bude povezano s njihovim jedinstvenim ciklusima spavanja i provođenjem više vremena u REM fazi sna nego odrasli. Ali to je bezopasno, prilično uobičajeno i ne ukazuje na problem sa spavanjem.
Bebe više kišu
Kihanje pomaže bebama da pročiste zagušenje i čestice koje se nalaze u nosnim prolazima, a budući da su ti prolazi sitni u poređenju s odraslim osobama, lakše se začepe i potrebno ih je češće čistiti.
Osim ako kihanje ne prate i drugi simptomi poput temperature ili gubitka apetita, to je zdrav i važan znak da nervni sisitem vaše bebe ispravno radi.
Mogu da imaju razroke oči
Bebe se ne rađaju sa savršenim vidom, tako da u prva četiri mjeseca njihove oči mogu da se kreću nezavisno jedno od drugog ili da budu razroke dok ne dobiju kontrolu mišića i nauče kako da se fokusiraju.
Za većinu beba to je normalno, ali ako su im oči još razroke i sa četiri mjeseca potrebno je da se posavjetujete sa pedijatrom, jer bi to mogao da bude znak neurološkog problema, a ne problema sa očnim mišićima, koji se zove strabizam i pogađa do pet posto djece i može da naruši vizuelni razvoj.
Rađaju se sa velikim očima
Bebe se uvijek rađaju sa velikim očima, a to je zato što su oči jedini organ koji ne raste nakon rođenja.
Očna jabučica je cijeli život iste veličine. Iako očna jabučica ne raste, vid se intenzivno razvija tokom prvih mjeseci. Po rođenju novorođenče reaguje na svjetlo i mrak i na kontrast crno-bijelo, dok već sa četiri mjeseca može da raspoznaje boje.
Fizički komuniciraju
Iako ne mogu da govore, bebe i dalje mogu da komuniciraju fizički. Mašući, klimajući ili pokazujući. Istraživanja pokazuju da će bebe koje više komuniciraju fizički bolje komunicirati i verbalno.