FOTO: Grad Banjaluka

Delegacije institucija Republike Srpske i grada Banjaluke, kao i brojnih organizacija i udruženja, položile su danas vijence kod Spomenika palim borcima Drugog svjetskog rata u Banjaluci, povodom obilježavanja Dana grada i 80 godina od oslobođenja od fašizma.

U ime institucija Republike Srpske vijence su položili predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Radovan Višković i izaslanik predsjednika Republike Marko Romić.

Vijence je položila delegacija grada Banjaluka, predvođena gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem i predsjednikom Skupštine Ljubom Ninkovićem.

Vijence su položili i predstavnici Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, Gradskog odbora SUBNOR-a, porodica poginulih boraca, Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata, gradske Boračke organizacije, ratnih vojnih invalida, Udruženja logoraša, Udruženja amputiraca “Udas”, Udruženja civilnih žrtava rata i grada Beograda.

Cvijeće su položili poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, poslanici Narodne skupštine, odbornici u gradskoj Skupštini, predstavnici Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, te delegacija Sremske

Draško Stanivuković poručio je da sloboda nema cijenu – za nju su živote dali najbolji među nama!

- Ove godine navršava se 80 godina od oslobođenja Banjaluke u Drugom svjetskom ratu, 80 godina otkako je naš grad progledao u slobodi, zahvaljujući hrabrosti i žrtvi narodnih heroja. Upravo zato, kao i svake godine, položili smo vijence na Spomen-obilježje palim borcima Drugog svjetskog rata, odajući dužno poštovanje onima koji su se borili za vrijednosti koje danas živimo – istakao je on.

Banjaluka je, dodaje, slobodan grad i ta sloboda nas obavezuje da volimo, gradimo i čuvamo naš grad i našu Republiku Srpsku, baš kao što su oni čuvali nas.

- Neka je vječna slava i hvala svim herojima naše istorije! – istakao je Stanivuković.

Nenad Stevandić rekao je da se danas Banjaluka, kada obilježava 80 godina od oslobođenja u Drugom svjetskom ratu, prisjeća oslobodilačke tradicije koja traje vijekovima istakavši da je srpski narod uvijek njegovao slobodu i otpor okupatoru.

- Pravo oslobođenje počeli smo da doživljavamo krajem Prvog i Drugog svjetskog rata kao i 1992. Godine - rekao je Stevandić.

On kaže da je srpski narod uvijek njegovao slobodu i iskazivao otpor fašizmu.

- Ovo je ne samo primjer srpske istorije i tradicije već primjer suživota svih vjera i nacija. Ovaj grad, za razliku od drugih u okruženju, istinski živi zajedništvo svih građana i njeguje oslobodilačku tradiciju - istakao je Stevandić.

Prethodno su vijenici položeni kod spomenika na više gradskih lokacija gdje je odata počast herojima koji su, boreći se za slobodu, dali živote.

Vijenci su položeni i na spomenik “12 beba”.

U ime institucija Republike Srpske vijence su položili Nenad Stevandić i izaslanik predsjednika Republike Radovan Kovačević.

Vijence su položili i delegacija grada Banjaluka, te majka jedne od banjalučkih beba Dragica Komljenović, zajedno sa delegacijom porodica poginulih boraca i nestalih civila.

Povodom Dana grada, cvijeće su položili poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, odbornici u Skupštini grada Banjaluka, delegacije Saveza logoraša Republike Srpske, Policijske uprave Banjaluka, Organizacije starješina Vojske Republike Srpske i drugi.

Nenad Stevandić izjavio je danas da srpska kultura sjećanja treba biti jača od svakog zlotvora jer na taj način podsjećaju one sa nečistom savješću na odluku zbog koje se ugušilo 12 banjalučkih beba.

Stevandić je rekao da se odnos prema Republici Srpskoj vidio iz odluke onih koji su zabranili da se bebama dopremi kiseonik, a da im savjest nije proradila ni danas ukazuje to da se na mjestu gdje je podignut spomenik za 12 bebama nisu nikada pojavljivali.

On je podsjetio da je bivši visoki predstavnik Valentin Incko prije 10 dana izjavio da od Brčkog treba blokirati život za čitav ovaj dio Republike Srpske.

- To govori da zločinaštvo nema pokajanja i da slične ideje žive i danas. Zato moramo biti odlučni i hrabri, čvrsti, da ne dozvolimo da se ponovi zla istorija, bez obzira šta željeli oni koji nemaju pokajanje i nemaju srama za smrt 12 banjalučkih beba - rekao je Stevandić novinarima.

Gradski menadžer Mirna Savić Banjac rekla je da zločin nad banjalučkim bebama nikada ne smije da se zaboravi, kao i da se više treba njegovati kultura sjećanja.

Banjčeva je istakla da se mlade generacije moraju mnogo više edukovati kada je riječ o istorijskim događajima.

Izaslanik predsjednika Republike Srpske Radovan Kovačević je poručio da borba Srba za slobodu traje i danas te ukazao da se nisu mijenjale namjere onih koji su u nekoliko navrata pokušali da unište srpski narod.

- Nikada svijet, nijedan narod osim našeg naroda nije dao manje div junake od 12 banjalučkih bebica, 12 naših zvjezdica - rekao je Kovačević novinarima u Banjaluci.

On je govoreći o izjavi bivšeg visokog predstavnika u Bih Valentina Incka, koji je rekao da treba zatvoriti sve u Brčkom i paralizovati život na zapadu Republike Srpske, istakao da su Srbi to već osjetili i da ovakve izjave samo pokazuju da se namjere stranaca nisu mijenjale do danas.

- Ta ideja koja je postojala 1992. godine postoji i danas. Zbog toga je bitno da poručimo danas kada obilježavamo Dan naše Banjaluke, da je dan svakog našeg grada zapravo i dan naše Republike - istakao je Kovačević.

On je ukazao da je postojao kontinuitet borbe Srba za slobodu na ovim prostorima u posljednjih hiljadu godina.

- Mi smo i dalje dio tog kontinuiteta borbe za slobodu. To je nešto na čemu treba da istrajemo jer ništa drugo osim slobode i života na tražimo. Pobijediće Republika Srpska i pobijediće život - zaključio je Kovačević.

Vijenac je položio i generalni sekretar PDP i šef Kluba odbornika ove stranke u Skupštini grada Banjaluka Nebojša Drinić.

– Njegujući kulturu sjećanja, danas smo se poklonili uspomeni na 12 banjalučkih beba koje su, zbog nedostatka kiseonika, izgubile bitku koju nikada nisu ni stigle da vode. Ovaj monstruozan čin, za koji niko do danas nije odgovarao, civilizacijska je sramota – poručio je Drinić.

Dodao je da svako okupljanje na ovom mjestu mora biti više od protokola – to je tihi krik za pravdom, poruka mira i molitva da se ovakvo zlo više nikada nikome ne ponovi.

– Naš narod je uvijek bio na udaru, ali isto tako izdržao i opstao. Na nama je da svojom mudrošću kroz vrijeme izmijenimo sliku u svijetu koja nije ni približno one koja se stvara o nama – naglasio je Drinić.

Na banjalučkom groblju Sveti Pantelija odata je počast i položeni su vijenci na spomen-obilježje žrtvama Veleizdajničkog procesa i na spomenik poginulim borcima Vojske Republike Srpske.

U Banskom dvoru - Kulturnom centru večeras će biti održana svečana akademija.

Banjaluka proslavlja Dan grada u znak sjećanja na 22. april 1945. godine kada je oslobođena od okupatora u Drugom svjetskom ratu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )