FOTO: CBBiH

BANJALUKA, BIJELJINA - Ni mjesec dana nakon odluke Ustavnog suda Republike Srpske Banjaluka i Bijeljina nisu dobile ni marku, od ukupno oko 14 miliona, za koliko su "zakinute" tako što su im za sedam odsto smanjeni prihodi od raspodjele PDV-a.

Podsjećamo, izmjene zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske izazvale su početkom ove godine veliku buru, jer su podrazumijevale smanjivanje prihoda za gradove koji imaju više od 100.000 stanovnika, u korist izrazito nerazvijenih opština.

Slučaj je stigao i do Ustavnog suda Republike Srpske, koji je 25. juna zaključio da smanjivanje prihoda od raspodjele PDV-a za ova dva grada nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske.

"Neustavnom normom je, naime, regulisano da se pojedinačno učešće u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza opština i gradova koje imaju više od 100.000 stanovnika izračunava tako što se nakon primjene koeficijenata raspodjele prihod umanjuje za sedam odsto i dobijeni iznos sredstava se raspodjeljuje opštinama i gradovima koji imaju manje od 50.000 stanovnika, te da se isti iznos sredstava raspodjeljuje srednje razvijenim, nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave, a da konačnu raspodjelu sredstava pojedinačnim opštinama i gradovima utvrđuje Vlada svojom odlukom u 2025, 2026. i 2027. godini", navodi se u saopštenju Ustavnog suda RS.

Od tada, do danas, Banjaluka i Bijeljina čekaju svoje milione. Nisu ih, poručuju, još dobili. Ni marku.

"Grad Banjaluka zakinut je za skoro sedam miliona zakonom koji je proglašen neustavnim. Nismo dobili nijednu marku i preduzimamo sve pravne korake da dobijemo sredstva koja pripadaju svim građanima Banjaluke. To je neiskren i maćehinski odnos prema Banjaluci i Ustavni sud je potvrdio da je naš grad bio protivzakonito zakinut", kaže za "Nezavisne novine" Mirna Savić Banjac, gradski menadžer grada Banjaluka.

Računicu su napravili i u Bijeljini i već planiraju - i oni će, navode, ako ništa drugo, morati u pravnu bitku kako bi svoj novac vratili.

"Ukupan iznos koji gradu Bijeljini treba da bude vraćen na osnovu Odluke Ustavnog suda o neustavnosti Izmjena i dopuna zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske je 6.911.145 KM, koliko je od našeg grada po tom osnovu oteto za prvih šest mjeseci 2025. godine", rekla je za "Nezavisne novine" Gordana Petrović, gradski menadžer grada Bijeljina.

Njima, dodaje, predstoji pravna bitka da se ta sredstva vrate i svjesni su da će taj proces vjerovatno potrajati.

"Kao razumni i odgovorni ljudi, nećemo tražiti prelamanje ovog problema preko koljena, pa smo od Ministarstva finansija tražili da se do 1. avgusta ove godine održi sastanak sa ministrom finansija Zorom Vidović na kojem bismo razgovarali o načinu i rokovima vraćanja ovih sredstava. Odgovor iz Ministarstva još nismo dobili, a ako na tome ostane, postoje i drugi načini institucionalne borbe. Uostalom, pobijedili smo u Ustavnom sudu, pobijedićemo opet ako bude trebalo, jer iza nas stoji pravo i pravda. Od Semberije niko neće otimati ono što joj po zakonu pripada", kaže Petrovićeva za "Nezavisne novine".

Odgovor smo i mi pokušali dobiti iz Ministarstva finansija Republike Srpske. Pitali smo ih kada će Banjaluci i Bijeljini biti vraćena sredstva, u skladu sa odlukom Ustavnog suda Republike Srpske, ali odgovor, do zaključenja ovog broja "Nezavisnih novina", nismo dobili.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )