Ramazanski bajram, veliki praznik vjernika islamske vjeroispovijesti, počinje danas i trajaće tri dana.
Vjernici su po običajima u proteklih mjesec dana postili i suzdržavali se od svih iskušenja i na taj način se pripremali za bajramske dane, a posebnu duhovnu radost nalaze u tome što su na neki način pobijedili sebe i potvrdili da mogu imati samokontrolu.
Po predanju i tradiciji, Bajram je praznik dobre volje i pozitivnih emocija, u kojem muslimani, pored vremena provedenog u krugu porodice i radosti koja je, kako kažu, nezamjenljiva bilo čim, radost dijele i sa svojim komšijama i prijateljima, što je, kako kažu, veoma važno, jer se time razvija solidarnost i saosjećajnost. Običaji nalažu da se prvi dan Bajrama provede u krugu porodice, drugi dan je rezervisan za obilazak mezarja, kada je određen Dan šehida, a treći dan je predviđen za druženje s prijateljima ili jednostavno za odmor.
Na dan Bajrama preporučene su stvari koje doprinose obilježavanju posebnosti ovih dana kao praznika. Prije odlaska na Bajram-namaz treba se okupati, jesti, praktikovati učenje tekbira na putu u džamiju i u njoj, čestitati, oblačiti najljepšu odjeću, mirisati se i ukrašavati te posjetiti rodbinu i prijatelje.
Ono što je u BiH u prošlosti bio običaj, jeste da djeca posjećuju starije komšije i da budu darivana. Danas je taj običaj gotovo iščezao, sačuvao se u selima, ali ga u gradovima vrlo malo ima. Takođe, tradicija nalaže da se pred Bajram daju pokloni siromašnim osobama, kako bi i one te praznike provele u zadovoljstvu i sreći.
Ovaj praznik neizostavno je popraćen i bogatom trpezom, uz obilje tradicionalnih bosanskih jela, kada članovi porodice, uz prijatelje i komšije, uživaju u druženju i radosti završetka posta. Tradicionalno centralno mjesto na takvoj trpezi zauzima "kraljica kolača" - baklava, koju domaćice obično pripreme i nekoliko dana prije Bajrama.
Porodica Čaušević iz Banjaluke Bajram će obilježiti po svim običajima koje nalaže ovaj posebni praznik za vjernike islamske vjeroispovijesti i koji je jedan od srećnijih perioda u godini.
"Iako smo u ovom vremenu tehnologije, običaji i vjera su nešto što je dio nas i što će uvijek biti, a ramazan je velika stvar u islamu. U Bosni se uvijek cijenio Bajram, kako od strane muslimana tako i od drugih vjeroispovijesti, naših prijatelja i komšija koji nam godinama dolaze u goste. Vrata svim gostima su otvorena i naša srca su puna radosti kada je i naša kuća puna", kazali su u ovoj porodici.