FOTO: pixabay.com

Otkad su AI jezički modeli postali popularni, sve se češće raspravlja o problemu kršenja autorskih prava. Pošto su se "nagutali" tuđih tekstova, očekivano je da kopiraju ljudske autore, a sve je više onih kojima se to ne dopada.

Chatbotovi dakle krše autorska prava. Materijali iz kojih su učili nisu bili samo tekstovi, već i snimci, fotografije, zvučni zapisi, što znači da su ugroženi umetnici i autori iz više oblasti. Budući da mnogi kreatori AI modela nisu bili jasni u vezi s tim koje su materijale koristili, već se počelo s tužbama – Getty Images se na primjer bori za autorska prava svojih fotografa.
 
Stručnjaci ističu da ovaj problem nije ništa neobično, te da ukazuje na nepoštovanje tuđeg rada - dok je OpenAI recimo zaštitio svoj kod preko Kancelarije za patente, potpuno je ignorisao autorska prava na sadržaje koji su korišćeni za obuku AI modela. Sasvim je sigurno da većina autora neće sedeti skrštenih ruku dok neko drugi zarađuje na njihovom radu, prenosi PCPress.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )