FOTO: null

DOBOJ - Hlače, suknje i džemperi po dvije marke, trenerke po pet, obuća niža za 30 odsto... Ne, ne radi se o sezonskom sniženju, niti o povoljnoj ponudi, već o robi koja je preživjela dobojske poplave 2014. godine, a koja se i dan-danas prodaje u brojnim

Mulj je sapran, kao i eventualne fleke, pa trgovci artikle koji su još prije dvije godine bili poplavljeni i dan-danas drže na rafama.

"Meni uopšte neće dolaziti nova kolekcija dok ne prodam sve ovo što ima na zalihama. Cijene obuće su za 30 procenata niže u odnosu na realnu, ali prodaja ipak slabo ide", kazao je radnik u jednoj prodavnici obuće. 

U većini radnji koje kupcima nude poplavljenu robu ista je izložena u posebnom odjelu, ali na prvi pogled se ne razlikuje od ostale, osim po cijeni koja je znatno niža u odnosu na ostalu robu. 

"Sva nam je roba iz poplave po deset maraka, pidžame, bade mantili, majice su po pet KM. Imamo i čarape, pamučne i hulahop, a njihova cijena je marka", kazala je radnica u jednom od ovdašnjih butika. 

U drugom butiku cijene robe iz poplave još su niže, pa se za dvije KM mogu kupiti pantalone, suknje, džemperi, a na pitanje zašto je roba tako jeftina, trgovac je kazao da je u toku "sezonsko sniženje". Osim u "običnim" radnjama, za prodajom poplavljene robe su posegnuli i u "markiranim", a nakon poplave je društvenim mrežama kružio snimak na kojem se vidi kako uposlenici jednog butika u traktorsku prikolicu ubacuju džins, koji je navodno potom u hemijskoj čistionici u Modriči dobio novi "izgled". 

U dobojskom Udruženju za zaštitu potrošača navode da, iako se znalo da se prodaje roba iz poplava, oni nisu dobili nijednu zvaničnu prijavu potrošača ni za tehničku, a ni za robu široke potrošnje. 

U Inspektoratu RS navode da bi "vizuelnim pregledom bilo teško sa sigurnošću utvrditi da li je neki odjevni predmet bio zahvaćen plavnim talasom, ukoliko nema vidna oštećenja". 

"Sva roba koja se prometuje u prodajnim objektima mora imati zakonom propisane dokaze o porijeklu, fakture i drugu prateću dokumentaciju, mora biti evidentirana u poslovnim knjigama trgovca, deklarisana sa jasno istaknutom cijenom koja je formirana putem kalkulacije cijena", navode u Inspektoratu RS, te pozivaju potrošače da, ukoliko imaju informacije da neki objekat prometuje robu koja je iz poplave, bez jasne oznake da je riječ polovnoj robi, obavijeste najbližu tržišnu inspekciju.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )