FOTO: null

Arheološke iskopine u sjeverozapadnoj Turskoj otkrile su pribor za pisanje, odnosno stilus, star oko 1.800 godina.

Na arheološkom nalazištu Asos, poznatom i kao Behramkale, na kojem se nalazilo jedno od značajnih lučkih naselja u vremenu Rimskog carstva, ranije su otkriveni ostaci drijevnog pozorišta i ostaci zidova.

Profesor Nuretin Arslan, vođa arheološke ekipe, je u izjavi za Anadoliju kazao kako pronađeni predmet, duguljasti instrument od bronze, ima oštru jednu te malo ravniju drugu stranu.

Prema njegovim riječima, taj instrument je bio korišćen za pisanje, računanje i bilježenje, prvenstveno na voštanim tablama korišćenim u tom periodu.

"Ravniji dio bio je korišćen za korekciju eventualnih grešaka, kao što se danas koriste gumice", rekao je Arslan i dodao da je svaki pismen čovjek u tom periodu posjedovao vlastiti stilus.

Prema njegovim riječima, u tadašnjem vremenu i okolnostima, pismenost nije bila odlika samo slobodnih i imućnijih nego su pisati i čitati znali i brojni robovi.

"Pismeni robovi su ovakve instrumente koristili u svrhu bilješki i računanja za svoje gazde, uglavnom", pojasnio je.

On je podsjetio da su arheolozi na istom nalazištu ranije otkrili dijelove vaze koji datiraju iz perioda od prije oko 2.500 hiljade godina.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )