FOTO: null

Zna se na koji način se u BiH može menjati Ustav u vezi sa konstitutivnošću i bez nas iz Srpske je to nemoguće, rekao je Staša Košarac, šef poslaničkog kluba SNSD u parlamentu BiH, odgovarajući na tvrdnju predsednika RS Milorada Dodika da Arapi žele da po

Gostujući na Televiziji “Hepi”, Dodik je izjavio da u Federaciji BiH ima 44.000 Arapa i da je na jednom skupu u Sarajevu nedavno razgovarano o tome da dobiju status četvrtog konstitutivnog naroda u BiH, kao Srbi, Bošnjaci i Hrvati.

- Njihovi predstavnici su pre nekoliko sedmica u Sarajevu, verovatno u saradnji sa lokalnim muslimanima u Sarajevu Bakira Izetbegovića i ostalima, držali jedan panel na kojem se razgovaralo o tome da Arapi dobiju status konstitutivnog naroda u BiH i da se uvedu u politički sistem odlučivanja - rekao je Dodik.

Ove tvrdnje predsednika RS odbacuju u Izetbegovićevoj stranci. Funkcioner SDA Šemsudin Mehmedović kaže da je reč o “nebulozama, kojima Dodik pokušava da skrene pažnju sa neustavnih aktivnosti koje vodi poslednjih dana”. Odbacuje i njegove tvrdnje o kontaktima Arapa sa ljudima bliskim SDA.

- Dodik bi trebalo da ima mnogo prečeg posla od iznošenja ovakvih laži. Očigledno kada turisti arapskog porekla šetaju Zagrebom i Beogradom, to onda nije problem. Problem su samo u Sarajevu – kaže Mehmedović.

Staša Košarac, međutim, ističe da je arapskih “turista”, posebno na području Istočnog Sarajeva svakog dana sve više.

- Naravno da imamo saznanja da se sastaju sa bošnjačkim političarima, kao i da Savet ministara želi da afirmiše prisustvo arapskog kapitala i kompanija na području BiH. Ti ljudi, koji donose kapital, verovatno kroz političku ulogu na nivou BiH, pokušavaju da imaju i politički uticaj. Uveren sam da će postojati tendencije da se kroz nakaradnu implementaciju popisa stanovništva koji pokazuje da Bošnjaka ima više od 50 odsto i dolazak još Arapa, pretoči u ono što je Alija Izetbegović pričao u Islamskoj deklaraciji - da će BiH biti islamska zemlja – kaže Košarac.

Ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić, s druge strane ističe da Arapi u BiH ne mogu dobiti status konstitutivnog naroda, pre svega, jer nemaju državljanstvo.

- Ima jedan broj njih koji dolaze da registruju fiktivne firme i na osnovu toga kupuju imovinu, ali pratimo tu situaciju. Jedan broj tih firmi smo zajedno sa finansijskom policijom ugasili, a “vlasnicima” je otkazan boravak u BiH. Taj proces držimo pod kontrolom, jer imamo sistem koji dnevno u svakom trenutku iznosi podatke koliko imamo stranaca u BiH – tvrdi Mektić.

Boravak odobren za 590 Arapa

Načelnik sektora za operativnu podršku u Službi za poslove sa strancima Rade Kovač potvrdio je za “EuroBlic” da je u devet meseci ove godine na području BiH odobreno 11.000 dugoročnih boravaka, do godinu dana i da se od tog broja 590 odnosi na državljane iz arapskih zemalja.

- Služba trenutno proverava pravna lica čiji su vlasnici državljani iz arapskih zemalja i koji su kupili nekretnine. U ovom trenutku imamo podatke da 260 pravnih lica ima oko 1.830 zemljišno-knjižnih izvadaka – rekao je Kovač.

On dodaje da svi oni koji imaju privremeni dugoročni boravak tek posle osam godina boravka u BiH mogu da dobiju državljanstvo.

- Ono što zbunjuje javnost jeste da smo tokom leta imali povećan broj turističkih boravaka državljana iz zemalja arapskog sveta. Oni su tu da li po osnovu bezviznog ili viznog režima i imaju pravo da borave najduže 90 dana. Međutim, nemaju mogućnost ostvarivanja bilo kakvog boravišnog statusa ili državljanstva BiH – ističe Kovač.

Poštovati zakone

Šef diplomatije BiH Igor Crnadak kaže da MIP radi na privlačenju stranih investicija, ali da svaka mora biti u skladu sa zakonima u BiH.

- Iznenađen sam što dolazi tako negativan stav prema trenutno,  recimo, najvećoj stranoj investiciji u Srbiji “Beograd na vodi”, koji se finansira novcem iz tog dela sveta. Mislim da se radi o dobroj investiciji – rekao je Crnadak.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )