Trend pada broja korisnika u fiksnoj telefoniji, koji je u BiH prisutan nekoliko godina, u sve većoj mjeri prati i smanjenje broja korisnika mobilne telefonije.
Komunikacija putem sve popularnijih društvenih mreža i aplikacija poput "Fejsbuka", "Instagrama", "mesindžera" ili "vajbera" sve više uzima maha i nanosi veliku štetu telekomunikacionim kompanijama. Podaci pokazuju da one bilježe snažan pad prihoda od prodaje koji pokušavaju da nadomjeste raznim akcijama i povlasticama koje nude klijentima.
Podaci Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH pokazuju da je u BiH u drugom tromjesečju 2016. registrovano 710.178 fiksnih telefonskih linija i 3.247.236 korisnika usluga u mobilnoj telefoniji. Broj aktivnih fiksnih telefonskih linija manji je za 4,66 odsto u odnosu na isti period lani, dok je broj korisnika usluga u mobilnoj telefoniji smanjen za 4,69 odsto.
Fiksna telefonija je u silaznoj putanji već godinama, a podaci RAK-a pokazuju da je krajem drugog tromjesečja ove godine broj prijavljenih linija bio manji za čak 162.000 u odnosu na isti period 2013. Mobilna telefonija je, nakon konstantnog rasta i ekspanzije, pokazala prve znake slabosti u prvom kvartalu 2015. godine. Kasnije se ispostavilo da navedeni pad nije bio slučajan, jer je krajem juna ove godine u BiH bilo registrovano čak 250.000 pretplatnika manje u odnosu na kraj 2014. godine.
- Odliv pretplatnika u još većoj mjeri prati pad odlaznog saobraćaja, odnosno SMS i MMS poruka. Ukupan odlazni promet operatera mobilne telefonije u drugom ovogodišnjem tromjesečju manji je za 7,53 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, broj SMS poruka za čak 21,21 odsto, dok je broj MMS poruka smanjen za 5,26 odsto - kažu u RAK-u.
Sekretar Udruženja za informaciono-komunikacione tehnologije pri Privrednoj komori RS Slobodan M. Dragićević kaže da se broj korisnika fiksne telefonije smanjuje zbog uvođenja brojnih paketa usluga ili preorijentisanja na mobilnu telefoniju, ali i smanjenja broja stanovnika.
- Domaćinstva nastoje da smanje troškove pa se odlučuju na korišćenje prilično jeftinog mobilnog interneta, odnosno besplatnih aplikacija za komunikciju - kaže Dragićević.
Telekom operatori usljed novih trendova moraju stalno kreirati optimalne servise, odnosno pakete usluga pomoću kojih bi zadržali korisnike, koji sve manje koriste ranije vidove komunikacije.
- Problem je što naši operateri malo ulažu u inovacije, istraživanja i razvoj. Njihovo poslovanje je bazirano na kupovini aplikacija od velikih svjetskih kompanija i njihovoj preprodaji krajnjem korisniku - kazao je Dragićević.
Tržišno učešće
Mobilne usluge u BiH u drugom kvartalu je pružalo osam operatera, a sa radom je prestao "IZI Mobajl".
Prema podacima RAK-a, "BH telekom" drži 46,79 odsto tržišta BiH, "m:tel" 38,78 odsto, a "HT Eronet" 13,95 odsto tržišta. Ostali operateri kao što su "Blicnet", "Logosoft", "Telrad" i "Elta kabel" imaju sasvim malo tržišno učešće.