FOTO: infobijeljina.com

Semberija je veoma bogata podzemnim vodama. Na njenoj teritoriji nalazi se više stotina arteških bunara koji služe kao izvor vode za piće, za sanitarne potrebe, u poljoprivredi i proizvodnji hrane. 

Nažalost, analize pokazuju da voda sa nekih od njih nije ni hemijski, ni bakteriološki ispravna. Takav slučaj zabilježili smo u semberskom selu Brodac. 

Analizu vode, sa bušotine izgrađene 1972. godine u Donjem Brodcu, u ovlaštenoj laboratoriji, uradio je o vlastitom trošku mještanin sela Dražen Jović. Odlučio se na ovaj korak,  jer voda nije decenijama kontrolisana, te strahuje za zdravlje svih koji je piju.

- Analiza koja košta 94 maraka, pokazala je da ova voda ima povećane vrijednosti amonijuma i gvožđa od koncentracije dozvoljene za ljudsku upotrebu. Međutim, veća opasnost je prisustvo fekalnih streptokoka, bakterije koja izaziva pad imuniteta. Na analizu sam nosio i vodu sa česme u Gornjem Brodcu. I one su pokazale da voda nije za piće. Zato apelujem na mještane da je ne piju, jer samo tako možemo izbjeći neželjene posljedice - kaže Jović za portal InfoBijeljina. 

Mještani Donjeg Brodca vodom za piće snabdjevaju se sa česme u centru sela. Kažu, to su radili i njihovi preci, te je za njih ona nezamjenjiva. Ne kriju ni zabrinutost zbog loših rezultata posljednje analize vode koju piju decenijama. Gavrilo Lukić, kaže, da je prije dva mjeseca osjetio da je voda promijenila fizičke osobine, i ukus i boju, te je prestao da je koristi.

- Nekada su naši stari govorili da je ova voda ljekovita, ali ja ne znam da je iko, ikada, do sada kontrolisao kvalitet ove vode. A treba to često raditi zbog svih koji je piju. Ako izbije kakva zaraza, biće kasno – kaže starina. 

Zabrinuta je i Đurđija Makarić.  

- Nemam gradsku vodu. Nismo imali uslove da je uvedemo. Oduvijek smo je za piće koristili sa ove česme. Sad ćemo se snalaziti kako možemo, jer zdravlje je najpreče – kaže ova mještanka Brodca. 

Konzumacija zagađene vode može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, upozorava i ljekar Petar Tojić, takođe mještanin Brodca. 

- Bezbjednosni su rizici definitivno povišeni. To su uslovni patogeni koji, ukoliko se nastavi konzumacija u većem obimu, mogu dovesti do problema u digestivnom sistemu, ali i dovesti do drugih bolesti – kaže doktor Tojić za InfoBijeljinu. 

Izgradnjom sjevernog vodoprstena mještanima 12 semberskih sela, među kojima je i Brodac, omogućeno je priključenje na gradski vodovod, ali je to uradilo samo tridesetak odsto domaćinstava.

Mještani  slabu zainteresovanost obrazlažu činjenicom da bi gradskom vodovodu, osim priključka, morali da plaćaju i 1,17 KM za kubni metar vode.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )