FOTO: InfoBijeljina

Brojni faktori utiču na formiranje cijena kafe u svim kafićima, pa i u bijeljinskim, a postoje slučajevi koji ukazuju da se pojedini ugostitelji "bezobrazno bogate".

Novinar portala InfoBijeljina je sa bijeljinskim ugositeljima razgovarao o tome kako se kreiraju cijene, te smo, između ostalog, utvrdili da, uprkos poskupljenju kafe, njena potrošnja nije smanjena.

Marko Vuković, vlasnik kafića "Kork", ističe da se cijene u kafićima u Bijeljini kreću od dvije do tri KM, u zavisnosti od ugostiteljskog objekta. 

Koliko kafa košta ugostitelje

"Po nekoj mojoj gruboj računici, kafa ugostitelje košta oko 1,20 KM", počeo je priču Vuković.

Prema njegovim riječima, dosta je faktora koji utiču na formiranje cijene, a to su nabavna cijena kafe, potrošni materijal, tj. šećer, mlijeko, kašičice itd. 



"Pa su tu i režijski troškovi koje jedan lokal ima kao npr. struja, voda, komunalije, kirija, doprinosi, plate, pa i plaćanje bašte. Tako da mislim da su cijene kafe opravdane", izjavio je Vuković za InfoBijeljinu.

On dodaje da se cijene kafe formiraju prema troškovima i cijenama u gradovima oko nas, a na naše pitanje da li su gosti spremni platiti više za kafu, on odgovara da jesu. 

"Spremni su platiti, ko je navikao na kafu, platiće. To vam je ista situacija kao i sa cigaretama. Niko nije smanjio, odnosno niko ne pije manje kafe nego što je pio. Da li naš standard može ispratiti cijenu kafe?Mislim da će ispratiti, naš narod uvijek ima za tu kafu", naglasio je Vuković za portal InfoBijeljina.



Kada je rast neopravdan

Gordan Papović, suvlasnik kafića VPN, kaže da, ukoliko pričamo o cijeni kafe, jednog espresa od dvije KM, realna cijena je da raste na 2,1 - 2,2  KM, ali ako je cijena 3,5 KM, taj rast je apsolutno neopravdan. 

"Kao neko ko se bavi nabavkom svih namirnica za kafić mogu reći da cijene zaista skaču, ali ne kako neki predstavljaju da one divljaju i u tom moru divljanja većina kolega odluči da se okoristi time", ističe Papović.

Što se tiče cijene kafe, prema njegovim riječima, moramo da spomenemo i njen kvalitet. 



"Vi još uvijek imate na tržištu slavnu 'Amigos' kafu koja košta između 12 - 15 KM po kilogramu i koristi je sigurno od 10 do 15 posto ugostitelja, i ti ljudi koji drže cijenu kafe na dvije - 2,5 KM se bezobrazno bogate i tu razumijem opravdanost ljutnje mušterija. Ugostiteljstvo nije robija pa da morate otići na robiju. Idete gdje vam je lijepo i prijatno i gdje vam nije skupo. Logično da nećete da pijete bakin čaj na Romaniji i da vam ga naplati tri KM jer ona ne plaća doprinose, nego ubere nanu ispred kuće", kaže Papović za InfoBijeljinu. 

Čaj koji prelazi pola svijeta

Kako dodaje, već ako koristite "Earl Gray" koji prelazi pola svijeta i gdje se ugrade i prevoznik, i proizvođač i berač, i onaj što ga suši, logično je da će cijena tog čaja da bude tri do 3,5 KM. Tako, dodaje on, moramo da posmatramo i kafu. 

"Negdje imate kafu koja košta 12 KM po kilogramu, a imate negdje kao na primjer u našem lokalu kafu koja košta 84 KM po kilogramu. Pošto se ona važe na malo veću gramažu, trebalo bi da izađe 120 komada iz jednog kilograma u slučaju idealnih uslova, tj. idealne vlage, gramaže, dobre kalibracije mlina, a ako ne izađe sve tako dobro onda može da bude i 100 - 105 komada po kilogramu. Kada pričamo o zlatnom standardu kafe koja se koristi, da većina lokala koristi kafu koja se kreće u rasponu od 35 do 50 KM po kilogramu, u tom slučaju dobijate kafu srednjeg kvaliteta", navodi Papović. 

Nabavne cijene

Kod espressa, dodao je, postoji takozvano 5 M pravilo. 



"Mano je ruka bariste koji vam pravi kafu, macchina je aparat koji koristite, Mix je blend kafe, tačnije koliko ima procenata Arabike i Robuste, manutenzione je održavanje aparata, i macinadosatore tačnije mlin koji koristite. Kao jedini lokal u Bijeljini koji koristi pet blendova, moramo da napravimo razliku između blenda i brenda", ističe Papović.

Brend je, dodaje, "Barcaffe", "Julius", "Frank" i ostalo, a blend su vam miksevi, tačnije kako se miješaju Robusta i Arabika. 

"Samu Robustu je nemoguće piti, pregorka je i prejaka. Sama Arabika može da se pije, ali ona ima totalno drugačiji način pripreme i zato se koriste ti blendovi. Mi jedini u Bijeljini imamo pet blendova", ističe Papović. 

Tu, dodaje, imaju kafu koja se kreće od 22 KM po kilogramu do pomenute čiste Indija Arabike koja košta 84 KM po kilogramu. 



"Imamo drugu po kvalitetu kafu koja je u brendu 'Barcaffea' koja se naziva 'Tradizione' gdje se miješa 30 odsto Arabike i 70 odsto Robuste i ona košta 42 KM po kilogramu. Upravo onako kao što smo računali iz tih kafa, do tog srednjeg blenda Fantazije gdje se miješa 60 odsto Arabike i 40 odsto Robuste tu u idealnim uslovima izlazi 125 kafa iz jednog kilograma", napominje Papović.

Jedna šoljica - 34 feninga

Kako dodaje, kada se podijeli ta cijenu blenda sa količinom koja izlazi iz jednog kilograma kafe dobija se sam prost broj od 34 feninga po jednoj šoljici kafe. 

"Ukoliko to pijete sa mlijekom, a to svi ugostitelji koji rade pismeno i pošteno znaju da se mlijeko ne može na novo grijati više puta, iz jednog litra mlijeka hvatate četiri latijere. Od četiri latijere možete da napravite osam kafa, poslije toga vi to mlijeko prosipate ili ga koristite za pripremu hladnih napitaka, ali ne možete za kafu da bi bila dobra kafa. Naravno može da se pravi, ali onda nije kvalitet na nivou", ističe Papović.



Računali su, dodaje, da je mlijeko 2020. godine koštalo jednu KM po litru, a danas, konkretno njih, sa popustom izađe 2,25 KM po litru. 

Voda, struja...

"Direktno smo komitenti u 'Dukat' fabrici i koristimo njihovo Barista mlijeko 3,2 odsto mliječne masti. Propratni materijali za kafu su šoljice, šećeri, održavanje aparata i to smo sveli na nekih dogovorenih sedam feninga i kada se uključe u cijenu kafe cijena vode i struje došli smo do zaključka da to bude šest feninga po šoljici", naglašava Papović za portal InfoBijeljina. 

Nezamislivo je, dodaje, da samostalni preduzetnici plaćaju inustrijsku cijenu struje koja je predviđena za proizvođačke aktivnosti. Oni, dodaje, nisu proizvođačka aktivnost, nego potrošačka. 

"Mi ne proizvodimo nego pravimo kafu. Suma sumarum, gledajući taj neki zlatni standard, gledajući srednji blend svih brendova sa uključenom cijenom rada, doprinosa koji koštaju sve ugostitelje cijena bi izašla 1,13 KM po jednom espresu. I vraćamo se na to da ugostiteljstvo nije robija, da na nju mora da idete. Idete tamo gdje vam je prijatno, gdje vam se nasmije konobar i vlasnik i gdje se vi njemu nasmijete i gdje vam prija kafa koju pijete. Nemojte da pijete skupu kafu koja vas skupo košta i ne prija vam", poručuje Papović.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )