FOTO: null

SARAJEVO - Sve oružje i municija iz programa "Opremi i obuči" predati su Oružanim snagama BiH na čuvanje i korištenje, rečeno je Srni u Ambasadi SAD i navedeno da su kasnije neke količine tog oružja i municije bile određene za uništenje.

Iz Kancelarije Ambasade SAD za odnose s javnošću ističu da je politika Ambasade da ne komentariše diplomatsku korespondenciju. 

"Program `Opremi i obuči`, koji je završen 2002. godine, bio je međunarodni program, na čijem su čelu bile SAD, za obezbjeđenje obuke i opreme Federaciji BiH. Bio je osmišljen s ciljem da snage FBiH postanu kompatibilne sa standardima NATO-a", podsjećaju iz Ambasade SAD. 

Nakon završetka programa "Opremi i obuči" uspješne reforme odbrane koja je rezultirala formiranjem Oružanih snaga BiH, iz Ambasade navode da su SAD preduzele mjere kako bi pomogle BiH da uspostavi odbrambeni sistem i kapacitete na nivou BiH. 

Iz Ambasade ističu da su sve oružje i municija iz programa "Opremi i obuči" predati Oružanim snagama BiH na čuvanje i korištenje, ukoliko bude potrebno, a da su kasnije neke količine tog oružja i municije bile određene za uništenje. 

"Za više pojedinosti o statusu uništenja tog oružja i municije, upućujemo Vas da kontaktirate Predsjedništvo BiH i Ministarstvo odbrane BiH", naveli su iz Ambasade SAD. 

Iz Ambasade su podsjetili da su više puta istakli da zalihe viška municije i oružja u BiH predstavljaju rizik za stanovnike BiH i dovode do nepotrebnog gubitka resursa. 

"Prema Dejtonskom sporazumu, BiH ima obavezu da riješi problem viška naoružanja i municije", napominju iz Ambasade SAD. 

Predsjedništvo BiH je 2015. godine donijelo odluku o izuzimanju dijelova naoružanja iz programa "Opremi i obuči" koje je predmet uništavanja, čime je van snage stavljena odluka iz 2010. godine kojom je predviđeno njegovo uništenje, pokazuju dokumenti koji su u posjedu Srne. 

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je 28. februara podsjetio da je odluka o uništavanju tog naoružanja donesena 2010. godine kada je član Predsjedništva bio Nebojša Radmanović, a predsjedavajući Haris Silajdžić. 

Tadašnjom odlukom, pojasnio je Dodik, više od 30.000 pušaka, 105 haubica i drugog oružja takozvane Armije BiH trebalo je da bude uništeno. 

Iz Kabineta člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladena Ivanića demantuju ove navode, tvrdeći da "Predsjedništvo BiH 2015. godine nije donijelo nikakvu odluku kojom bi od uništavanja bilo izuzeto teško naoružanje /haubice, oklopni transporteri, mitraljezi, puškomitraljezi/".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )