Aleksandar Boroja, master fizičkog vaspitanja i osnivač Kluba korektivne gimnastike “Carpe diem” iz Bijeljine, ističe da bi svako dijete trebalo bar tri puta sedmično da radi vježbe istezanja, odnosno jačanja mišića stomaka.
Kroz praksu se, dodaje, uvjerio u neke nevjerovatne primjere, pa i to da dijete od 15 godina ima skoliozu veću od 50 stepeni, tako da je tu potrebna hirurška intervencija.
"I kaže roditelj ‘Ja to nisam vidio’. Nemoguće je. Znači, do roditelja je 90 odsto", ističe Boroja gostujući u emisiji "Kafica" portala InfoBijeljina.
Kako dodaje, kada se dijete kupa, vidi se kičmeni stub, a potrebno je raditi i preglede, te ako nešto bude primijećeno, pristupa se rješavanju problema.
Bazirajući se na ono u šta se sve uvjerio, napominje da djeca od 13 - 14 godina ne mogu da urade deset sklekova, što je za njega strašno.
I malo koje dijete se, dodaje, danas može popeti na drvo, kao što su to nekada, dok su bili mališani, činili sada već odrasli ljudi.
"Sad kada sam ja došao u školu, na zamjenu, vrste nema. Broj dva, ni opreme, ne nose opremu", naglašava Boroja.
Naglasio je da je fizičko jako bitan predmet, a vukovac ranije nije mogao biti svako, dok je danas situacija potpuno drugačija.
"Dijete ne može da preskoči kozlić, a dobije pet", ističe Boroja.
Upozorio je i na posljedice koje donose ravna stopala kod mališana.
"Znamo na primjer da se usljed ravnih stopala pomjeri cijela biomehanika tijela kod djeteta", ističe Boroja.
Problem je, ističe, što svi hoće brza rješenja, pa djeca, kod ravnih stopala, koriste uloške, ali se to ne radi po mjeri, niti ima očekivani uspjeh.
"Kroz praksu sam shvatio da to daje rezultat 30 odsto, a 70 odsto je vježba", naglašava naš sagovornik.
Boroja već tri godine priprema i kljigu, sa svojim profesorom sa fakulteta Dejanom Gojkovićem, koja će biti korisna onima koji žele da kod kuće postižu određene rezultate.
"Sve je završeno osim štampe, a i to će biti uskoro, nadam se", najavljuje Boroja, koji dodaje da knjiga sadrži najefikasnije vježbe.
Boroja u međuvremenu priprema i drugu knjigu, a na šta sve treba da obratimo pažnju kod naših mališana, koje su slabosti našeg obrazovnog sistema, te odgovore na još brojna zanimljiva i bitna pitanja, poslušajte u našoj emisiji “Kafica”.