FOTO: null

Sela zauzimaju čak 95 odsto teritorije Srpske i u njima živi 85 odsto stanovništva, što su izvanredni uslovi za razvoj poljoprivrede. Ali, stanje u domaćem agraru je alarmantno, što potvrđuje zvanični podatak - u Republici Srpskoj se ne obrađuje čak 45 od

Odliv stanovništva u gradove, zapuštena infrastruktura, stara mehanizacija, nedovoljni podsticaji, problem plasmana i prodaje doveli su do toga da je formalno u poljoprivredi zaposleno svega 3.000 ljudi (ratari i stočari koji sami sebi uplaćuju doprinose).

Republika Srpska je 2007. imala registrovano 152.000 muznih krava i beležila proizvodnju mleka od 401 milion litara. U 2013. beleži veliki pad - ima 109.000 grla sa proizvodnjom od 329 miliona litara mleka.

Rezultati istraživanja pokazuju da je većina nekorišćenog zemljišta zapravo napušteno i opterećeno nerešenim imovinsko-pravnim statusom. Takođe, deo napuštenog zemljišta je u međuvremenu obrastao šibljem i šumom i praktično je izgubio status poljoprivrednog zemljišta, ali se katastarski i dalje tretira kao agrarno.

Na obradivom zemljištu najviše se seju žita (kukuruz i pšenica), a zatim krmno bilje, dok je udeo povrća na niskom nivou.

Predsednik Udruženja ratara Semberije Ljubo Maletić kaže, za "Novosti", da država mora da povuče tri poteza koji bi odmah doneli napredak u poljoprivredi.

- Sramota je da toliko uvozimo mesa, mleka, povrća i voća, a domaći proizvodi propadaju. Potrebno je organizovati otkup domaćih proizvoda i obezbediti im veću cenu - kazao je Maletić.

On smatra da i doprinosi koje uplaćuju poljoprivednici moraju da budu manji.

- U tu oblast treba uvesti red, jer je smešno da je mladić, čiji je otac vlasnik 200 dunuma zemlje i ima izvanrednu proizvodnju i plasman proizvoda, prijavljen na Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske, kako bi njihovo gazdinstvo izbeglo plaćanje obaveza prema državi - kazao je on.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )