Vožnja preko granice radi jeftinijeg goriva poznata je praksa među mnogim vozačima širom Evrope. Međutim, u jednoj dalekoistočnoj državi odlučili su da spriječe tu naviku, i to na veoma originalan način.
Naime, u Singapuru ne smijete napustiti državu ukoliko vam rezervoar nije pun.
Singapur je već godinama jedno od najskupljih mjesta na svijetu za vlasništvo automobila. Da biste uopšte imali pravo da kupite vozilo, najprije morate platiti takozvani COE, sertifikat o vlasništvu, koji košta 70.000 evra.
Zatim dolazi ARF, posebna taksa na kupovinu vozila, čiji se iznos zasniva na vrijednosti automobila i može dosegnuti i do nevjerovatnih 320 odsto.
Dodajte tome visoke poreze i dodatne namete - i cijene običnih automobila se penju u nebesa.
Na primjer, obična Toyota Corolla u Singapuru košta više od 110.000 evra.
Razlika u cijeni goriva od 400 odsto
Uprkos takvim cijenama, gorivo u Singapuru i dalje ima relativno "normalnu" cijenu - litar benzina stoji oko 1,90 evra, otprilike kao na skupljim tržištima u Evropi.
Problem nastaje u poređenju sa susjednom Malezijom, gdje litar košta samo 40 centi. Granica između dvije države lako je dostupna svim stanovnicima Singapura. Najudaljenija tačka ove države udaljena je tek pedesetak kilometara od Malezije i mnogima je to bio savršen način da napune rezervoar za sitniš.
Ali Singapur ne bi bio Singapur da nisu uveli pravilo koje sve mijenja.
Takozvano pravilo "Three-Quarter Tank Rule" propisuje da nijedno vozilo registrovano u Singapuru ne smije napustiti državu sa rezervoarom napunjenim manje od 75 odsto.
Pravilo važi za automobile na benzin, dizel i komprimovani plin, a navodno se dosljedno sprovodi na graničnim prelazima. Prekršiocima prijeti kazna do 500 singapurskih dolara (oko 330 evra), a osim kazne, moraju se vratiti i natočiti gorivo.
Granična služba pravi šalu od ovog propisa
Zanimljivo, vlasti nisu nimalo sramežljive u pogledu ovog propisa. Singapurska granična služba objavila je i "humorističan" Instagram video u kojem se vozaču pokazuje da nema dovoljno goriva za prelazak granice i jasno mu se daje do znanja da se mora vratiti.
Ova pomalo apsurdna, ali genijalna mjera za državni budžet, još je jedan dokaz koliko daleko može ići fiskalna kreativnost male države koja zna kako da uzme "brdo novca" od svojih građana.
Singapur tako praktično primorava vozače da kupe skuplje domaće gorivo umjesto da im dozvoli da profitiraju od četiri puta jeftinijeg goriva u susjednoj zemlji, prenosi Telegraf.rs.