Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da će referendum biti održan kako je planirano, ako ne bude dostavljen kredibilan prijedlog kojim bi bila riješena pitanja o pravosuđu koje je RS pokrenula.
Dodik je rekao da će 10. septembra biti nastavljen strukturisani dijalog u Briselu kojem će prisustvovati i predstavnici RS.
"Još ima dovoljno vremena da se riješe pravna pitanja koja je RS postavila vezano za pravosuđe na nivou BiH", rekao je Dodik poslije razgovora sa specijalnim izaslanikom MIP-a Njemačke za Balkan i Tursku Ernstom Rajhelom.
Odgovarajuci na pitanje o novom zakonu o radu, Dodik je rekao da RS treba da usvoji ovaj zakon, koji je bez potrebe ispolitizovan.
Naglasio je da su sve zemlje u regionu usvojile slične zakone o radu i da će ukoliko to ne učini RS da je napuste investitori.
Govoreći o vlasti na nivou BiH, Dodik je rekao da SNSD neće trčati da bude njen dio.
"Savez za promjene koji čini vlast na nivou BiH vodi izdajničku politiku i ne vodi računa o interesima RS", rekao je Dodik.
Dodik je naglasio da u Savjetu ministara BiH, iako bi trebalo da bude predstavničko tijelo, nema predstavnika entiteta, nego predstavnika pojedinih političkih partija.
"U Srpskoj postoje institucije i njihova snaga, definisane politike, ali to kod ljudi koji sjede u Sarajevu ne stvara obavezu da rade u ime Republike, nego rade u ime nekih drugih stvari", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.
On je naglasio da su dokazi takve politike i odluka o odobravanju sredstava iz tekuće rezerve budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2015. godinu u ukupnom iznosu od 925.000 KM gdje nijedan projekat iz Banjaluke u oblasti kulture i sporta nije podržan, a po kojoj je 320.000 KM dodijeljeno opštinama u kojima je SDS na vlasti.
Prema njegovim riječima, takvu odluku podržali su predstavnici Saveza za promjene, iako u Republici Srpskoj često prigovaraju za raspodjelu novca među opštinama, a znaju šta je sve vlast uradila u vrijeme poplava u Doboju, Bijeljini ili nekim drugim mjestima.
Dodik je kao dokaz "izdajničke politike" naveo i to što u Savjetu Agencije za pružanje usluga vazdušnoj plovidbi BiH nema predstavnika Republike Srpske.
On je dodao da je takvih primjera bilo još, iako Republika Srpska mora biti prisutna u svakoj komisiji, u svakom radnom tijelu i slično.
"Današnji predstavnici u Savjetu ministara BiH nisu predstavnici Republike Srpske nego predstavljaju separatni politički interes političke partije ili grupe koji je usaglašen sa interesima Bakira Izetbegovića i dijela međunarodne zajednice, a usmjeren protiv Republike Srpske", istakao je Dodik.
Prema njegovim riječima, da nema entuzijazma iz Srpske da se bori protiv tako nečega, Srpska bi već sada bila na dramatičnom gubitku.
"Mi ćemo prilagoditi naše političko djelovanje i pokušati da saniramo što je moguće više štete", rekao je Dodik
Govoreći o privatizaciji "Banke Srpske", rekao je da se uskoro očekuje završetak razgovora sa stranim investitorima.