Agrarni budžet u Republici Srpskoj će ove godine, kao i prošle, iznositi 180 miliona KM.
Međutim, kako će on biti raspoređen i koliko će koja grana poljoprivrede dobiti novca ove godine?
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske su rekli za "Nezavisne novine" da se sredstva raspoređuju za podršku tekućoj proizvodnji u iznosu od 110.715.000 KM, podršku dugoročnom razvoju od 45.100.000 KM i sistemske mjere 24.185.000 KM.
"Direktna podrška stočarskoj proizvodnji iznosi 70.090.000 KM, dok je direktna podrška biljnoj proizvodnji 40.625.000 KM. Podrška dugoročnom razvoju se dodjeljuje neovisno o vrsti proizvodnje, već po vrsti investicije. Takođe, korisnici sistemskih mjera podrške indirektno su sve grupacije proizvođača. Kompletan budžet se raspoređuje za subvencije. Pravilnikom je predviđen set različitih mjera podrške u okviru tri grupe mjera navedene iznad, sa rasporedom sredstava navedenim iznad. Recimo, u okviru podrške tekućoj proizvodnji, a kada je u pitanju stočarstvo, imamo premiju za priplodnu stoku, premiju za mlijeko, premiju po grlu za muzna grla, premiju za proizvodnju mesa - tov, podršku pčelarskoj proizvodnji, te podršku razvoju konjarstva", objašnjavaju iz Ministarstva.
Kod biljne proizvodnje postoji premija za proizvedeno i prodato voće i povrće, premija za proizvedenu i prodatu heljdu, aromatično i ljekovito bilje, regres po jedinici sjetvene površine za pšenicu, soju i uljanu repicu, regres po jedinici obradive površine - dizel-gorivo, premija za sjemenski materijal. Tu su još regres za sjeme kukuruza domaćeg hibrida, domaće sjeme strnih žita, soje, paprike i trava i travno-leguminoznih smješa, premija za sadni materijal, premija za duvan, te za organsku proizvodnju.
"Kada je u pitanju dugoročni razvoj, u okviru podrške kapitalnim investicijama korisnik podsticaja ostvaruje pravo na novčani podsticaj u skladu sa posebnim propisom za investicije u stočarsku proizvodnju, investicije u biljnu proizvodnju, investicije u poljoprivrednu mehanizaciju, investicije u preradu poljoprivrednih proizvoda, te investicije u izgradnju i opremanje ribogojilišta", istakli su iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
U okviru podrške ruralnom razvoju, iz Ministarstva navode nekoliko osnova po kojima korisnik podsticaja ostvaruje pravo na novčani podsticaj, a to su podrška samozapošljavanju inženjera poljoprivrede i inženjera prehrambene tehnologije, za poslovne aktivnosti udruženja žena i samozapošljavanje žena u ruralnom području.
"To su i poslovne aktivnosti poljoprivrednih zadruga u ruralnom području, podrška poljoprivrednim zadrugama za otkup poljoprivrednih proizvoda, te brojne druge mjere", zaključili su iz resornog ministarstva.