FOTO: srpskainfo.com

Pravosuđe u Srpskoj već tri sedmice je u blokadi, trpe privreda i građani, a ne nazire se kraj pregovorima Sindikata pravosuđa i Ministarstva pravde RS.

Ogorčeni radnici traže samo ono što im po zakonu pripada i tvrde da neće odustati.
 
Tatjana Bajlović, asistent tužioca i daktilograf u OJT Banjaluka istakla je da je razočarana, jer pregovori sa resornim ministarstvom traju godinu dana.

– Tražimo ono što nam po zakonu pripada i ništa više, tražimo da živimo od svoje plate, da svojoj djeci možemo priuštiti normalan život– izjavila je ogorčena administrativna radnica praćena aplauzom radnih kolega.
 
Dodaje kako je zahtjev administrativnih radnika jednostavan, jer traže da se primijeni ono što već piše u zakonu.
 
– Sramota je da je do ovoga uopšte moralo doći- izjavila je Bajlovićeva.

Dodala je da imaju veliku podršku i tužilaca i advokata.

Nada Kočić zaposlena u banjalučkom tužilaštvu kaže da u pravosuđu radi 37 godina.

Ona je ujedno pozvala predsjednika Vlade RS i predsjednika Republike Srpske Radovana Viškovića i Milorada Dodika da se uključe u pregovore i riješe problem na obostrano zadovoljstvo.
 
Dajana Matić iz OJT Banjaluka, izrazila je žaljenje što ministar nema sluha za zahtjeve administrativnih radnika u pravosuđu Srpske.
 
– Mi smo danas izvan institucija u kojima radimo i ovo je jednočasovni štrajk upozorenja- rekla je Matićeva i dodala da se očekuje nastavak pregovora.

Ispred pravosudnih institucija u Republici Srpskoj danas je Štrajkačka straža, odnosno jednočasovni izlazak administrativnih radnika iz sudova i tužilaštava, kao još jedan vid upozorenja nadležnima u Ministarstvu pravde RS.

Podsjetimo, iz resornog ministarstva danas su odgovorili da novca za povećanje plata administrativnim radnicima nema, jer u budžetu za 2024. godinu nisu predviđena sredstva za povećanje plata, a između redova najavljeno je i smanjenje plata štrajkačima.
 
– Što se tiče isplata plata zaposlenima koji su u štrajku, podsjećamo da je Zakonom o štrajku Republike Srpske, propisan i uređen postupak organizovanog prekida rada i odbacujemo tvrdnje o nezakonitom smanjenju plata. Dakle, navedenim zakonom propisano je da radnik koji učestvuje u štrajku nema pravo na naknadu plate za vrijeme odsustvovanja sa rada zbog učešća u štrajku ukoliko se poslodavac i štrajkački odbor drugačije ne dogovore. Istim članom propisano je da radnik, koji je dužan da radi za vrijeme trajanja štrajka, radi obezbjeđivanja minimuma procesa rada, ima pravo na platu koja mora biti srazmjerna vremenu provedenom na radu- navode iz resornog ministarstva.
 
Iz Ministarstva pravde RS navode da im je cilj da pokušaju pronaći zajedničko rješenje, kako bi institucije pravosuđa počele da rade u redovnom režimu, pa će razgovor sa predstavnicima Sindikata pravosuđa Republike Srpske biti nastavljen i u narednim danima.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )