FOTO: null

Kraj reforme javne uprave, koja traje već deset godina, još se ne nazire, a efikasnija i odgovornija administracija, koja bi bila servis građanima i privredi i dalje je nedostižan san.

Reformski proces u ovoj oblasti traje još od 2007. godine, kada je započet na osnovu Strategije reforme javne uprave i Akcionog plana jedan. Ti su akti predviđali uspostavljanje efikasnije i odgovornije javne uprave koja bi radila na osnovu transparentnih procedura, uz istovremeno ispunjavanje uslova za evropske integracije. Cilj je bio da do kraja 2014. godine bude dostignut evropski nivo kvaliteta i primijenjeno evropsko zakonodavstvo.

Krajem 2010. godine istekli su rokovi propisani Akcionim planom jedan, a utvrđeno je da je do sredine 2011. godine ispunjeno svega 52,28 odsto mjera iz ovog plana.  Revidirani akcioni plan jedan donesen je tokom 2011, a trebalo je da bude realizovan do kraja 2014. godine. Međutim, ni tri godine kasnije zacrtani ciljevi nisu dostignuti i zaključno s junom ove godine realizovano je 69 odsto ciljeva.

Savjet ministara BiH usvojio je u utorak Izvještaj Kancelarije koordinatora za reformu javne uprave o napretku za period januar - juni 2017. godine u kome je navedeno da je realizovano svega jedan odsto ciljeva više u odnosu na prethodnu godinu.

Gledajući ukupno ostvarenje ciljeva iz  Revidiranog akcionog plana jedan,  najveći  postotak, i to 75 odsto realizacije i dalje bilježi  uprava  Republike  Srpske,  dok  je najmanji postotak realizacije ostvaren u Brčko  distriktu  i  u  FBiH, gdje je ispunjeno 64 odsto ciljeva.

Najviše ciljeva ukupno, gledajući po reformskim oblastima ostvareno je u oblasti institucionalna komunikacija, i to 79 odsto, a najveći postotak realizacije ciljeva u ovoj oblasti ima nivo BiH, i to 85 odsto.

- Najmanja realizacija ciljeva je u  oblasti  e-uprava, i iznosi 50 odsto. Najveći polugodišnji rast u ispunjenju ciljeva je zabilježen u oblastima strateško planiranje, koordinacija i izrada politika i upravljanje ljudskim potencijalima - istaknuto je u izvještaju.

Gledajući ukupno ostvarenje ciljeva iz  Revidiranog akcionog plana jedan,  najveći  postotak, i to 75 odsto realizacije i dalje bilježi  uprava  Republike  Srpske,  dok  je najmanji postotak realizacije ostvaren u Brčko  distriktu  i  u  FBiH, gdje je ispunjeno 64 odsto ciljeva.

Koordinator za reformu javne uprave u BiH Dragan Ćuzulan rekao je da, iako je zabilježen mali pomak u procesu reforme javne uprave, nadležne institucije treba da intenziviraju rad na realizaciji preporuka iz izvještaja.

-  Implementacija reformskih mjera kasni. Za nastavak procesa reforme javne uprave jednaku važnost ima i to da vlade entiteta usvoje, na primjer, okvir politike za razvoj upravljanja ljudskim potencijalima u strukturama državne službe u BiH, što je samo jedna od preporuka, ali i da daju podršku usvajanju nove strategije reforme javne uprave - istkao je Ćuzulan.

U Agenciji za državnu upravu RS ističu da je reforma javne uprave stalan proces te da će Srpska nastojati da ispuni sve što je pred sobom zacrtala.

- Uvijek kada vidimo da smo nešto uradili pojavi se nešto novo i još bolje. Ti procenti samo pokazuju koliko je ostvareno od zacrtanih ciljeva. Mi u narednom periodu imamo neke druge i prioritetnije ciljeve. Svake godine ukazuje se nešto novo pred nama što je potrebno raditi. Nastojimo da poboljšamo sadašnje stanje, a isto tako da u idućem periodu ostvarimo još bolje rezultate u raznim segmentima  - kazao je direktor Agencije za javnu upravu RS Aleksandar Radeta.

Evropska komisija

I Evropska komisija u posljednjem izvještaju za BiH istakla je neophodnost reforme javne uprave.

- Nije ostvaren napredak i uočeno je nazadovanje. Prijeko je potreban usaglašen pristup izradi politika i  koordinacija - poručili su u EU.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )