Masivne kamene zidine nekada davno bile su zadnja linija obrane za drevne gradove i njihove stanovnike. Mnogi od takvih gradova više ne postoje, ali mnogi su se i održali, pa danas pružaju stanovnicima unutar zidina dašak istorije, ali i privlače turiste
Evo 5 najočuvanijih i najpoznatijih gradova opasanih zidinama, svi na listi UNESCO-ve svetske baštine.
1. Dubrovnik, Hrvatska
Jedna od najpopularnijih letnjih destinacija, uglavnom za one dubljeg džepa, zadnjih godina još je popularniji jer su njegove zidine postale kulisa za Kings Landing popularne serije Igra prestoja.
Dubrovačke zidine građene su od 13. do 17. veka za potrebe obrane. Duge su 1940 metara, visoke 25, prema kopnu široke od 4 do 6, a prema moru 1,5 do 3 metra. Sastoje se od glavnoga gradskog zida, šesnaest kula, tri tvrđave, šest bastiona, dva ugaona utvrđenja – kantonate, tri predziđa s nizom toreta, tri jarka, dva predutvrđenja – tvrđave i dva gradska podizna mosta.
2. Jerusalim, Izrael
Zidine koje okružuju Stari grad izgrađene su u 16. veku. U Starom gradu su znamenitosti: Brdo hrama, Zid plača, Bazilika Svetog groba, Kupola na steni i džamija al-Aksa.
3. Ávila, Španija
Zidine Ávile nastale se u 12. veku kako bi štitile stanovnike od sukoba kraljevstva Kastilje i Leona. Visoke su oko 12 metara, a imaju 9 gradskih vrata. Duge su 2,5 kilometra, a ukrašene su s 90 kamenih tornjeva.
4. Kartahena, Kolumbija
Pola sveta dalje i nekoliko vekova kasnije, Španija je izgradila još jednu impresivnu zidinu, tvrđavu Kastiljo de San Felipe, u karipskoj luci Kartahena, koja je bila španska kolonija. Zidine su izgrađene u 17. veku, a cilj im je bio obrana od gusara.
5. Karkasone, Francuska
Zidine grada duge su 525 metara, a zatvaraju ga dvostruke srednjovekovne zidine, od kojih su unutrašnje duge 1250 metara i imaju 29 okruglih tornjeva, dok su spoljašnje duge 1320 metara i imaju 18 tornjeva.