FOTO: null

Prošlo je 120 godina otkako je njemački hemičar Feliks Hofman, koji je radio za farmaceutsku kompaniju Bayer, 1897. godine sintetizovao acetilsalicilatnu kiselinu, aktivnu materiju Aspirina, do danas najčešće korišćenog sredstva protiv bolova, zbog čega j

Aspirin se smatra jednim od najvažnijih lijekova 20. vijeka - iako se gotovo automatski vezuje uz glavobolju, njegova je primjena puno šira pa je danas Aspirin temeljna terapija za sprečavanje ponovnog moždanog i srčanog udara, simptomatsko ublažavanje bolova i snižavanje temperature kod prehlade i gripe.

Aspirin je bio prvi "naučni" lijek koji se počeo da se masovno prodaje i prvi od važnih farmaceutskih preparata u obliku tablete, a ne praška, tako da je španskii filozof Hoze Ortega i Gaset 20. vijek nazvao "erom aspirina".

Naučnici i dalje istražuju nove mogućnosti primjene Aspirina, među ostalim u sekundarnoj prevenciji kardiovaskularnih bolesti, koje su najčešći uzrok smrtnosti i invalidnosti širom svijeta.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )