FOTO: infobijeljina.com

Visoke temperature i nedostatak padavina skratili su trajanje vegetacije ozimih žita, pa će žetva hljebnog zrna početi ranije nego inače. Prvi traktori bi na oranice mogli već za dvadesetak dana. Mada je još rano za procjenu prinosa, očekuju se bolji i rod i cijena nego lani.

Kiša koja je nedavno padala nadomjestila je nedostatak vlage u zemljištu, ali privukla bolesti i pospješila rast korova. 

Semberski poljoprivrednici koji su prihranili i na vrijeme zaštitili pšenicu sa optimizmom čekaju žetvu koja bi mogla da počne polovinom juna. Imali su jeftiniju sjetvu, ali povećane troškove zaštite usjeva.

Na vremenske prilike i neprilike se ne može uticati, ali unošenjem potrebnih količina đubriva i pravovremenim tretmanima, mogu se osigurati stabilni prinosi. Imajući u vidu podsticaje od 500 maraka po hektaru, niže cijene repromaterijala u vrijeme sjetve i povećane subvencije za dizel gorivo na 80 feninga po litru ratari bi trebalo da imaju bolje rezultate nego lani.

Radiša Rikanović iz Brodca zasijao je pšenicom 420 dunuma, ječmom 85, a zobi 80 dunuma.


- Prošla godina je bila katastrofa. Preduzeo sam sve agrotehničke mjere, uradio sve što nalaže struka, pa se nadam da će ove godine biti bolji i kvalitetniji prinos – ističe ovaj poljoprivrednik. 

Nada se i da će otkupna cijena, na koju ministarstvo nažalost ne može uticati jer je pšenica berzanska roba, biti veća.

- Čujem da je cijena na NS berzi oko 35, 36 feninga po kilogramu. Više je to nego prošle godine, ali bez 50 feninga po kilogramu mi nećemo pokriti ni uloženo – kaže Rikanović za portal InfoBijeljina. 

Sve veći problem su i korovi čije je suzbijanje nemoguće u ovoj razvojnoj fazi usjeva. Stručnjaci upozoravaju da će izostanak zaštite od fuzarioza uzeti danak u prinosu i kvalitetu. Za ovaj tretman je kasno jer je pšenica završila fenofazu cvjetanja i ušla u fazu intenzivnog nalivanja zrna, ali nije za zaštitu lista od pjegavosti, rđe, pepelnice, kao i od insekata.

U Semberiji je jesenas zasijano 17.490 hektara, od čega najviše pšenicom 14.500 hektara i ječmom oko 2.000,  dok su ostale površine pod uljanom repicom, krmnim biljem, tritikaleom i povrćem.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )