FOTO: pixabay

Zavisnost djece od mobilnih telefona i društvenih mreža je veoma opasna i, u najgorem slučaju, može da dovede do toga da dijete digne ruku na sebe.

Dječji psihijatar Ružica Jovanović kaže za TV Prva da su roditelji ti koji moraju da prepoznaju problem i pokušaju da ga riješe. U slučaju da ne uspiju u tome, treba da se obrate stručnjacima.
 
Stručnjaci kažu da uticaj društvenih mreža i pretjerana upotreba savremenih igračaka, poput moblinih telefona, tableta i računara, mogu da izazovu brojne probleme kod mladih, pa čak i fatalan ishod.

Stručnjaci tvrde da su lijek za ovaj problem roditelji. Oni treba da kontrolišu koliko vremena djeca provode sa moblinim telefonom u rukama ili za računarom, ali i kakav sadržaj “konzumiraju“. Potrebno je i da nađu način da animiraju djecu.
 
Dječji psihijatar u UKC Kragujevac Ružica Jovanović kaže da su roditelji jedan od glavnih faktora razvijanja zavisnosti od telefona kod djece.
 
– Jer od najranijeg uzrasta vrlo lako djeci daju mobilni telefon kako bi im skrenuli pažnju, da dobili neko vrijeme za sebe, a ne računaju kakve će to imati posljedice po djecu. Imamo kašnjenje u razvoju govora, u socijalnim i emocionalnim reakcijama, tu je veća šteta nego korist – napominje ona.
 
Psihijatri naglašavaju da ukoliko roditelji ne uspiju da riješe ovaj problem kod djece, onda treba da se obrate stručnjacima. Dodaju da sve ovo ne znači da djecu treba u potpunosti odvratiti od savremenih tehnologija, jer im one, dakako, i pomažu, ali uz umjerenu upotrebu, piše b92.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )