FOTO: InfoBijeljina

“Vode Srpske” podsjećaju da su zbog povišenih vodostaja rijeke Save već sedam dana na snazi mjere odbrane od poplava u svim poplavnim područjima rijeke Save u Republici Srpskoj, tako i na području Semberije, i da nadležne službe preduzimaju neophodne aktivnosti odbrane od poplava, te poručuju da juče nije bilo nikakve opasnosti od novih poplava u Semberiji, kako su to objavili pojedini medija.

Kako su pojasnili, nadležne službe rade svoj posao u skladu sa Glavnim operativnim planom odbrane od poplava u Republici Srpskoj.

“Zbog višednevnog velikog pritiska vode iz korita rijeke Save na savski nasip, kao i velikog pritiska unutrašnjih i brdskih voda na kanalsku mrežu u svim dijelovima Republike Srpske i pojačane aktivnosti podzemnih voda zbog obilnih padavina, u proteklim danima na potezu od Kozarske Dubice do Bijeljine bilo je više intervencija na savskom nasipu i oko njega, kao i na kanalskoj mreži, tamo gdje su se pojavljivali određeni problemi. Upravo to i jesu mjere i aktivnosti odbrane od poplava u poplavnim područjima!”, navode iz “Voda Srpske”.

Oni su na taj način reagovali na izvještavanje pojedinih medija, odnosno TV-prilog u kojem se tvrdi da je sinoć “izbjegnuta opasnost od novih poplava u Semberiji“.

“S tim u vezi, a radi istinitog informisanja stanovništva Semberije, Javna ustanova ‘Vode Srpske’ obavještava javnost da je u petak 4. aprila oko 17 časova, primjećeno da je na ušću kanala Dašnica u rijeku Savu kod ustave Visoč, došlo do povećanja priliva vode u kanalu Dašnica iz susjedne kasete kanala, koje su razdvojene pregradom i propustom”, ističu iz “Voda Srpske”.

Kako dodaju, inženjeri Javne ustanove “Vode Srpske” odmah su konstatovali da je u takvoj situaciji neophodno da se zaustavi dotok vode kako se ne bi povećavao nivo vode u uzvodnom dijelu kanala, koji je u toku dana spušten prebacivanjem vode na crpne stanice Domuz skela i Begov put. 

Takođe, kako dodaju, konstatovana je i potreba zatvaranja jednog propusta. 

“Odmah je angažovana mehanizacija sa kojom su realizovane ove mjere, a sve u cilju smanjenja pritiska na savski nasip kao odbrambeni objekat. Ova intervencija završena je u veoma kratkom roku, što je priznala i sama televizija istakavši u svom prilogu da je ‘intervencija trajala oko 90 minuta’ i da nakon intervencije ‘sada nikakva opasnost ne prijeti vlasnicima okolnih imanja’. To je sasvim dovoljno da svi shvate da se u ovom slučaju nije radilo o ‘opasnosti od novih poplava u Semberiji’. Dakle, nije bilo nikakve greške nadležnih, već se radilo o uobičajenoj intervenciji kada su na snazi visoki vodostaji i mjere odbrane od poplava u poplavnim područjima”, naveli su iz “Voda Srpske”.

Takođe je, dodaju, važno napomenuti da, čak i da nije urađena ova intervencija, ne bi došlo ni do kakve “katastrofe” u Semberiji, osim što bi u narednim danima crpne stanice morale da rade duže da bi prebacile svu vodu iz kanalske mreže u rijeku Savu.

“Javnost Republike Srpske treba da zna, u situaciji kada se skoro svakodnevno širom svijeta pa i u visoko razvijenim državama dešavaju poplavni događaji sa katastrofalnim posljedicama, da nadležne službe u Republici Srpskoj čine sve što je u njihovoj moći da se smanji štetno djelovanje poplava u našoj Republici. Od 2014. godine do danas urađeno je mnogo na tom planu, ali je u narednim godinama potrebno nastaviti sa unapređenjem sistema zaštite od poplava u Republici Srpskoj, što je strateško opredjeljenje Vlade Republike Srpske, resornog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Javne ustanove ‘Vode Srpske’”, naglašavaju iz “Voda Srpske”.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )