FOTO: srpskainfo

Godišnje oko 300 žena i djevojčica u BiH prijavi neki oblik seksualnog nasilja.

Svaka treća žena od 150 ispitanica izjavila je da poznaje osobu koja je pretrpjela nasilje ali ga nije prijavila, rezultati su istraživanjakoje su Fondacija „Lara“ i  Fondacija lokalne demokratije izvršile prošle godine.
 
Članice ovih nevladinih organizacija organizovale su danas  kampanju  na ulicama Bijeljine „Prekinimo ćutanje o seksualnom nasilju prema ženama  i djevojčicama“, čiji je cilj podizanje javne svijesti o problemima i potrebama žrtava seksusalnog nasilja.
 
 – Nasilje se mora prijaviti a počionioci adekvatno kazniti.
 
Ljiljana Lukić iz Fondacije „Lara“ podsjetila je da , nažalost, žrtve seksualnog nasilja nemaju adekvatnu podršku.
 
  – Na pitanje kojim institucijama se žrtve mogu obratiti za pomoć, najveći broj ispitanica, njih 82 odsto označilo je nevladine organzizacije, 77%  policiju, a 58,7% centrima za socijalni rad. Najmanje povjerenje žrtve imaju u sudove i tužilaštva  – istakla je Lukićeva.
 
Ona dodaje i da je osuda javnosti najveća prepreka. Pojašnjava i da  u 21. vijeku opstaje mit, stigma, da se silovanje dešava u mračnim ulicama i da ga čini nepoznat muškarac ali da su u praksi stvari drugačije.
 
– Većina nasilnika su osobe koje su žene  poznavale i kojima se vjerovale da ih neće povrijediti. Tražimo oštrije kazne za počinioce seksualnog nasilja, usklađivanje domaćih krivičnih zakona sa Istanbulskom konvencijom u definiciji krivičnog djela silovanja, promjenu prakse opravdavanja i amnestiranja seksualnih nasilnika, socijalnu i zdravstvenu zaštitu i pristup pravdi za žrtve kao i otvaranje kriznih centara za žrtve silovanja – navodi Lukićeva.
 
Kampanja „Prekinimo ćutanje“ provodi se u osam gradova Bosne i Hercegovine, uz podšku švedske Vlade.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )